profil

Małpy - opis

Ostatnia aktualizacja: 2024-06-06
poleca 85% 1137 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Małpy należą do ssaków naczelnych, rzędu obejmującego także lemury, człekokształtne oraz ludzi. Są inteligentnymi i stadnymi zwierzętami, choć niektóre gatunki żyją samotnie. Żywią się owocami, roślinami, a także mięsem.

Wyróżnia się dwie główne grupy małp:
1. Małpy Nowego Świata: Należą do nich pazurkowce i wyjce. Charakteryzują się szerokimi, spłaszczonymi na boki nozdrzami. Zamieszkują lasy tropikalne Ameryki Środkowej i Południowej.

2. Małpy Starego Świata: Do tej grupy należą pawiany, makaki i gerezy. Mają wąskie, skierowane w dół nozdrza. Występują w różnych środowiskach w Afryce i Azji.

Pazurkowce to niewielkie małpki przypominające wiewiórki, zamieszkujące lasy tropikalne Ameryki Południowej. Mają miękkie, grube futro, długie ogony oraz wachlarzowate kępki włosów. Ich dieta obejmuje owoce, kwiaty, owady i soki drzewne. Prowadzą dzienny tryb życia w niewielkich grupach, składających się z rodziców i potomstwa. Samice pazurkowców rodzą maksymalnie trzy młode, w których wychowaniu pomaga samiec.

Małpy są ruchliwymi, zwinnymi zwierzętami o długich kończynach i muskularnych ciałach. Większość z nich posiada długi ogon, który służy do utrzymywania równowagi na drzewach. U niektórych południowoamerykańskich gatunków ogon jest chwytny, przystosowany do owijania się wokół gałęzi. Małpy mają płaskie, bezwłose pyski i skierowane wprost oczy. Ich silne, zręczne ręce i stopy doskonale chwytają gałęzie. Ręce służą im także do trzymania pokarmu i chwytania przelatujących owadów.

Małpy żyją w stadach, które w zależności od gatunku mogą składać się z samca, samicy i ich potomstwa lub z kilkuset osobników. Stado strzeże terytorium, chroni młode i zapewnia lepszą obronę przed drapieżnikami. Małpy są zwierzętami inteligentnymi o silnie rozwiniętym instynkcie społecznym. Każda małpa ma swoje miejsce w hierarchii stada, będące wyznacznikiem jej siły. Aby utrzymać futro w czystości i usuwać pasożyty, małpy drapią się i iskają swoimi długimi palcami zakończonymi paznokciami.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Podobne tematy