profil

Torbacze

Ostatnia aktualizacja: 2022-12-06
poleca 85% 2814 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ta zróżnicowana grupa zwierząt liczy ponad 270 gatunków, z których większość żyje w Australii i na sąsiednich wyspach oraz w Ameryce Południowej.

Są wśród nich zarówno maleńkie Pilbara ningauis, ważące zaledwie 2 g, jak i duże kangury, których waga dochodzi do 90 kg.

Torbacze rozmnażają się inaczej niż reszta ssaków. Młode rodzą się niedojrzałe i kontynuują swój rozwój w torbie na brzuchu matki. Większość ssaków rozwija się w macicy matki, ale płody torbaczy pozostają w macicy bardzo krótko. Kangur ma po urodzeniu dobrze wykształcony jedynie pysk i kończyny przednie, reszta jego ciała wymaga dalszego rozwoju. Małe kangurzątko wspina się po brzuchu matki i wsuwa do znajdującej się tam torby, w której pozostaje przez kilka miesięcy, dopóki nie jest gotowe do samodzielnego życia.

Torbacze australijskie na przykład kuskusy ewoluowały w izolacji od reszty świata. W skład tej zróżnicowanej grupy wchodzi 16 rodzin, m.in. wombaty, kangury, bandiki, pałankowate i koala. Amerykańskie torbacze liczą zaledwie 2 rodziny: dydelfy i zbójniki. Większość z nich to małe, wszystkożerne zwierzęta, żyjące na ziemi lub drzewach. Często są dobrymi wspinaczami. Niektóre torbacze, wśród nich liczne dydelfy, pałankowate, kangury drzewne i koala, są przystosowane do życia na drzewach. Wiele z nich ma chwytne kończyny przednie i ostre pazury do czepiania się kory drzew. Część ma ponadto chwytny ogon, który podczas wspinania się działa jak dodatkowa kończyna. Kangury drzewne, żyją w tropikalnych lasach deszczowych, gdzie żywią się owocami i liśćmi. Mają one dłuższe kończyny przednie i krótsze tylne niż ich naziemni krewniacy.

Torbacze mają bardzo różne zwyczaje pokarmowe. Wiele z nich to zwierzęta roślinożerne. Ostronóg używa swego szczeciniastego na końcu języka do wydobywania nektaru z kwiatów, podczas gdy kangury żywią się trawą i innymi roślinami. Wszystkożerne torbacze zjadają owoce, owady, małe kręgowce i padlinę. Mrówkożer workowaty żywi się mrówkami i termitami. Rozgrzebuje ich gniazda swoimi ostrymi pazurami i wyjada owady długim, lepkim językiem.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
Opracowania powiązane z tekstem
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty