profil

Najciekawsze zabytki Mazowsza - Świątynia Miłosierdzia i Miłości w Płocku

drukuj
poleca 87% 103 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

W Płocku, trzecim największym miastem w województwie Mazowieckim znajduje się prawdziwy kąsek dla miłośników zabytków – Świątynia Miłosierdzia i Miłości zwana też potocznie katedrą mariawicką.
Katedra ta została wybudowana w latach 1911-1914. Inicjatorką budowy była Maria Franciszka Kozłowska – założycielka i duchowa opiekunka mariawityzmu.
Poza budowlą kościoła w skład kompleksu budynków wchodzi jeszcze klasztor, który jest siedzibą władz kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Zarówno katedrę jak i klasztor wybudowany w stylu angielskiego neogotyku na planie liter F i E (F jak Franciszka i E jak Eucharystia)
Świątynia Miłosierdzia Miłości w przeszłości nosiła inną nazwę – Nieustającej Adoracji Ubłagania. Od 15 sierpnia 1918 roku przybrała dzisiejszą nazwę.
Katedra i cały kompleks ulokowane są na posesji przy ulicy Kazimierza Wielkiego 27 w Płocku. Posesja ta została niegdyś zakupiona przez Marię Franciszkę Kozłowską na potrzeby Zgromadzenia Sióstr Mariawitek. Istniejący tam dworek, który był kiedyś własnością zgromadzenia został włączony do kompleksu kościelnego.
Katedra w Płocku jest jedynym w Europie sanktuarium mariawickim. Przyjeżdżają do niego pielgrzymujący starokatoliccy z całej Europy.
Najwięcej osób przyjeżdża na święto odpustowe – 15 sierpnia. Jest to dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i rocznica poświęcenia Świątyni.
Najważniejszy dzie ń w historii działania kościoła to uroczyście obchodzona setna rocznica Objawienia Dzieła Wielkiego Miłosierdzia, 2 sierpnia 1893 roku.. 1 Sierpnia 1993 odbyło się w świątyni w Płocku koncelebrowane nabożeństwo, w którym uczestniczyli duchowni mariawiccy, przedstawiciele Kościołów należących do Polskiej Rady Ekumenicznej, Kościoła rzymskokatolickiego a także biskupi starokatoliccy z Holandii i Stanów Zjednoczonych. Po nabożeństwie odbyła się w ogrodzie okolicznościowa akademia. Na uroczystości licznie przybyli wierni z wszystkich parafii mariawickich w Polsce oraz duża grupa mariawitów francuskich, wraz z biskupem z Paryża.


Polecasz? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Geografia Polski