profil

Znaczenie tatr

poleca 85% 177 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Tatry są najwyższym i najpiękniejszym gniazdem skalnym w łańcuchu Karpat. W 1873 roku powstało Towarzystwo Tatrzańskie, które rozpoczęło turystyczne zagospodarowanie Tatr poprzez budowę szlaków i schronisk (Morskie Oko, Roztoka, Dolina Pięciu Stawów). Do rozwoju wiedzy o Tatrach przyczyniły się prace wielu badaczy np. Staszica, Zejsznera, Chałubińskiego, czy Szafera.
Zakopane, to miasto w Rowie Podtatrzańskim, nad Zakopianką.
· W czasie okupacji hitlerowskiej Zakopane było konspiracyjnym punktem przerzutowym oraz ośrodkiem kurierskim.
· Jest to największy w Polsce ośrodek turystyki. Znajdują się tam liczne domy wypoczynkowe, 5 hoteli, 3 pensjonaty, 3 domy wycieczkowe, 8 schronisk turystycznych. PTTK w górach, kwatery prywatne, 2 schroniska młodzieżowe, zespół domków turystycznych, 3 kempingi (II i III kategorii), pole biwakowe Kolejka Linowa na Kasprowy Wierch (dolna stacja w Kuźnicach), linowo – terenowa na Gubałówkę i linowo krzesełkowa na Butorowy Wierch.
· Zakopane posiada także walory klimatyczno – lecznicze. W 1886 powstało tam uzdrowisko. Występują baseny cieplicze w Jaszczurówce oraz na stoku Antałówki.
· sportów zimowych. Na terenie Tatr rozwija się górska turystyka piesza, narciarstwo oraz taternictwo, zapoczątkowane w ubiegłym stuleciu jako odpowiednik alpinizmu. W Zakopanem znajduje się zespół skoczni narciarskich na stokach Krokwi, wyciągi narciarskie, liczne znakowane stoki turystyczne. Narciarze zjeżdżają zazwyczaj z Hali Gąsienicowej nartostradami, wiodącymi spod Wielkiej Kopy.
· Już przed I wojną światową Zakopane stało się ogólnopolskim ośrodkiem kulturalno – artystycznym, ośrodkiem wytwórczości sztuki ludowej i żywej tradycji folkloru podhalańskiego (stroje, rzeźba i zdobnictwo w drewnie i skórze, kowalstwo artystyczne, malarstwo na szkle, hafciarstwo i kożusznictwo). Prace wielu artystów ludowych były nagradzane i znajdują się w licznych muzeach. Tatrzański folklor i regionalna sztuka stały się tworzywem arcydzieł literackich, muzycznych, architektonicznych i malarskich dla wielu twórców z Kazimierzem Przerwą-Tetmajerem, Stanisławem Witkiewiczem, Karolem Szymanowskim i całą plejadą wielkich malarzy na czele.
· W Zakopanem odnajdujemy także wiele interesujących zabytków np. drewniany kościół św.Klemensa, Cmentarz Zasłużonych na Pęksów Brzyzku, kościół neogotycki, Witkiewiczówka, senatorium Warszawianka, kaplica w Jaszczurówce, Muzeum Tatrzańskie, Galeria sztuki, pomnik ku czci partyzantów rozstrzelanych przez hitlerowców.
· W Zakopanym odbywają się liczne imprezy folklorystyczne: m.in. co roku Jesień Tatrzańska, w jej ramach Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.
· Mieszkaniec Polski chcący obejrzeć żywe, dziko rosnące różne goryczki, szarotkę, kozłowiec i inne może je zobaczyć tylko w Tatrach.
· W Tatrach możemy także zaobserwować bardzo bogatą faunę np. jelenie, sarny, zające, lisy, dziki, rysie, niedźwiedzie, gryzonie, ryjówki, nietoperze, kozice, świstaki.
· Pod wierchami Tatr mieszka ludność góralska. Na góralskich bukowych, cyfrowanych spodniach widać duże, jaskrawe naszywki-parzenice, u kierpców blaszki i pompony, u kapeluszy muszelki, kostki, orle pióra i wstążki. Na kobiecych gorsetach natomiast widać wyszywane barwnie róże, szarotki, dziewięćsiły. . Nowoczesny folklor góralski, oparty na dawnych podhalańskich nurtach, muzyce, przyśpiewkach i tańcach zdobywa sobie huczne oklaski widowni za pełne tatrzańskiego wigoru zespołowe występy na wieczornicach góralskich i estradowych widowiskach. regionalnych.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty