profil

Najciekawsze zabytki Mazowsza - Pałac w Otwocku Wielkim

poleca 85% 113 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pałac w Otwocku Wielkim to zabytkowy budynek z drugiej połowy XVII wieku. Pałac ten zlokalizowany w gminie Karczew, w województwie mazowieckim był dawną siedzibą rodu Bielińskich, którzy byli ściśle powiązani z dworem Sasów.
Dwór zbudowany został zapewne pod koniec lat 80 XVII wieku w ramach prezentu ślubnego dla młodej pary - Kazimierza Ludwika Bielińskiego i Ludwiki Marianny. Kazimierz obejmował urząd dworski w I Rzeczpospolitej zwany Podkomorzym nadwornym koronnym. Ludwika natomiast była córką znanego poety Jana Andrzeja Morsztyna.
Ciekawostką jest to, że u Pana rezydencji - Kazimierza Bielińskiego z pewnością bywał pierwszy władca Polski z dynastii Saskiej Wettynów, August III Mocny. Pewne źródła mówią o spotkaniu w tej rezydencji Augusta wraz ze swoim sojusznikiem Piotrem I na którym wysunięto pomysł rozbioru Rzeczpospolitej.
Kilkanaście lat później, w 1713 roku, po śmierci ojca rezydencję odziedziczył syn Kazimierza Bielińskiego - Franciszek. To z jego inicjatywy rezydencja rozbudowana została o boczne wieże zaprojektowane przez królewskiego architekta Jakuba Fontanę.
Franciszek był prawdziwym człowiekiem sukcesu. Po kilkunastu latach objął urząd Marszałka Wielkiego koronnego. Ponadto za zasługi dla Warszawy został patronem ulicy Marszałkowskiej.
Kolejnym właścicielem pałacu był syn Franciszka - również Franciszek, który podczas Insurekcji kościuszkowskiej ( 1794 rok) okazał swój patriotyzm ofiarowując mieszkańcom plony z dóbr otwockich.
XX wiek to dla pałacu nowe, lepsze czasy. W latach 1947 - 1958 pałac został odbudowany według projektu architekta Jana Koszczyc-Witkiewicza. Po renowacji stał się on domem poprawczym dla młodych dziewcząt. W latach 70, XX wieku został przejęty przez Urząd Rady Ministrów i przeznaczony na budynek rządowy. W okresie stanu wojennego, był tu internowany Lech Wałęsa. W latach 90 budynek został przekazany kancelarii prezydenta a od 2004 roku po przeprowadzeniu kolejnych remontów, niezbędnych prac adaptacyjnych i zaaranżowaniu pomieszczeń w pałacu został on oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie nazwanym Muzeum Wnętrz.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta