profil

Pakt Ribbentrop-Mołotow i jego konsekwencje.

poleca 85% 959 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Etapem zbliżenia radziecko-niemieckiego było podpisanie układu handlowego. Joachim van Ribbentrop z dwudziestego trzeciego na dwudziestego czwartego sierpnia podpisał z Wiaczesławem Mołotowem - ludowym komisarzem spraw zagranicznych. Dziesięcioletni układ o nieagresji, w którym była mowa o niepopieraniu napaści państwa trzeciego na jednego z sygnatariuszy. Do układu dołączony był tajny protokół , który oznaczał podział między oba państwa terytorium Europy Środkowej i Europy Północnej na strefy ich wpływów. Tajny protokół o kolejnym rozbiorze Polski wyznaczał strefy wpływów ZSRR i Rzeszy. Hitler planował zaatakować Polskę dwudziestego szóstego sierpnia. Jednak zmienił plany po otrzymaniu wiadomości o podpisaniu polsko- brytyjskiego układu sojusznego.

Rola koncernów zbrojeniowych w polityce wojennej.


Koncerny zbrojeniowe stanowiły czynnik wpływający na politykę wojenną i gospodarczą III Rzeszy. Koncerny zaopatrywały armie w broń, amunicję, samoloty i sprzęt wojskowy. Po 1939 roku koncerny uczestniczyły w eksploatacji siły roboczej, bogactw naturalnych, ludzi i ziem pod okupacją niemiecką. Koncerny finansowały działalność NSDAP. Koncern Niemiecki IG Farben był największym producentem artykułów chemicznych i surowców strategicznych. Koncern Krupp produkował na potrzeby armii działa przeciwlotnicze oraz czołgi, ciężarówki i opancerzone transportrety. Zakłady Messerschmit, Henkel, Dornier i Junkes produkowały bankowce, samoloty zwiadowcze i myśliwskie na zamówienie niemieckiej Luftuaffe. Włoski koncern FIAT wytwarzał czołgi i pojazdy opancerzone a jego elektromechaniczny dział specjalizował się w budowie silników, samolotów rozpoznawczych i myśliwskich. Na przemyśle wojennym wzbogaciły się koncerny japońskie, między innymi koncern Mitsubisi, który produkował jednosilnikowy bombowiec.

Ostatnie dni pokoju.


Pakt Ribbentrop-Mołotow groził Polsce walka na dwa fronty. Układ polsko-brytyjski miał spore znaczenie polityczne. III Rzesza przygotowując się do agresji na Polskę uaktywniła działalność dywersyjną piątej kolumny. Wywiad niemiecki przygotowywał prowokacje mające świadczyć o zbrodniach polskich. Jedna z nich to prowokacja gliwicka dotycząca rzekomego zaatakowania przez Polskę niemieckiej radiostacji w Gliwicach. Więźniów z obozu koncentracyjnego przebrali w polskie mundury i wymordowano. Trzydziestego pierwszego sierpnia rząd Rzeszy uznał pretekst do napaści na Polskę.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta