profil

Analizując losy bohaterów książek, mozemy uniknąć wielu błędów.

drukuj
poleca 88% 103 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Książki towarzyszą nam od wieków. Kiedyś przepisywane przez zakonników były czymś niezwykłym, trudno dostępnym. Potem- palone na stosach, dostępne tylko dla mędrców, kontrolowane przez cenzurę. Dziś kazdy może po nie sięgnać. Znajdują się wszędzie- w domach, szkole, bibliotece, a nawet w internecie. Bez wątpienia są skarbnicą wiedzy o świecie. Oprócz tego, że uczą ortografii/ interpunkcji i kształtują wyobraźnię, poszerzają nasze słownictwo, czy po prostu są naszym najlepszym przyjacielem- od ich bohaterów możemy nauczyć się, jak uniknąć wielu błędów.
Na podstawie lektur przytoczę kilka argumentów potwierdzających tezę zawartą w temacie rozprawki.
Jako pierwszy przykład podam pozycję Małgorzaty Musierowicz p.t. "Kłamczucha". Główna bohaterka kłamie na każdym kroku, ale nie robi tego bezcelowo. Pragnie być bliżej ukochanego- Pawła, lecz on odkrywa całą prawdę. Powieść uświadamia nas, że najbardziej wstydliwa prawda jest lepsza od najsłodszego kłamstwa.
Kolejną książką jest "Ania z Zielonego Wzgórza"- bohaterka zostaje surowo ukarana za swoją wybuchowość, gdy rozbiła tabliczkę na głowie Gilberta za to, że nazwał ją "marchewką". Lektura ta uczy nas, że w pewnych sytuacjach wybuchowość nie popłaca- należy się opanować i zachować spokój, aby nie ponosić ciężkich konsekwencji swojego postępowania.
Następnym przykładem jest powieść Henryka Sienkiewicza "W pustyni i puszczy", która opowiada, jak podczas wędrówki po Afryce Staś Tarkowski wykazuje się dużym sprytem, odwagą, ambicją i niezwykłą inteligencją, a także pomysłowością. Te atuty pozwoliły mu przetrwać w trudnych warunkach i poradzić sobie w wielu groźnych sytuacjach. Staś jest również przykładem wspaniałego brata- w stosunku do siostry (Nel) pozostaje miły, opiekuńczy, troskliwy i wyrozumiały. Ta wzruszająca opowieść uczy, że nigdy nie wolno się poddawać i mimo przeszkód powinniśmy pozostawać dobrym człowiekiem.
Jako ostatni przykład podam książkę K. Dickensa, znaną wszystkim "Opowieść wigilijną"- stary skapiec i egoista, Ebenezer Scrooge zostaje nawiedzony przez duchy, które ukazują mu jego przeszłość i teraźniejszość oraz przyszłość. Robi to na nim duże wrażenie i zaczyna rozumieć, że powinien się zmienić, a samolubna i nieżyczliwa postawa wobec ludzi nie prowadzi do niczego dobrego.
Wśród innych książek poza lekturami, warto wymienić również takie pozycje, jak "Pamiętnik narkomanki", "Dzieci z dworca ZOO". Są one przestroga przed niebezpieczeństwem, jakie niesie za sobą narkotyzowanie się.
Mam nadzieję, że uczniowie przestaną traktować lektury jako uciążliwy obowiązek i zobaczą, że są one swego rodzaju przestrogą.


Polecasz? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Formy wypowiedzi