profil

Glista ludzka i włosień kręty

Ostatnia aktualizacja: 2021-02-03
poleca 85% 1695 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Glista ludzka (Ascaris lumbricoides), gatunek obleńca zaliczany do glist, pasożyt bytujący w jelicie cienkim (jelito) człowieka. Samice większe od samców, osiągają 25 cm długości, samce do 20 cm długości ciała. Samica składa ok. 200 tys. jaj na dobę.

Jaja zostają wydalone z kałem, rozwój ich jest warunkowany odpowiednią temperaturą i wilgotnością. Rozwijająca się z jaja larwa, po pierwszym linieniu tworzy tzw. formę inwazyjną, która połknięta z pożywieniem zakaża człowieka.

Wyklute z jaj w jelicie cienkim larwy przenikają do naczyń krwionośnych, którymi dostają się poprzez wątrobę, serce i płuca do tchawicy oraz jamy ustnej, a następnie po ponownym połknięciu, przez przełyk do przewodu pokarmowego, gdzie szybko rosną i po 60-70 dniach osiągają dojrzałość. W tym okresie samica rozpoczyna składanie jaj. Choroba wywołana przez glisty zwana jest glistnicą.

Włosień, włosień kręty, trychina (Trichinella spiralis), obleniec z rodziny Trichinellidae, gromady nicieni, pasożyt wielu gatunków ssaków, głównie świni domowej, dzika, psa, kota, lisa i szczura.

Samice osiągają długość do 5 mm, samce do 1,6 mm. Samice rodzą postacie larwalne, które z krwią przedostają się do mięśni prążkowanych, gdzie otorbiają się tkanką łączną gospodarza.

Po spożyciu przez człowieka lub zwierzę mięsa zawierającego larwy włośnia, torebki larw rozpuszczają się w soku żołądkowym, larwy przechodzą do jelita cienkiego gospodarza, gdzie osiągają gotowość do rozrodu już po kilku dniach.

Choroba wywołana przez włośnia zwana jest włośnicą.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta