profil

“Czasami życie bywa znośne”, czyli krótko o Wisławie Szymborskiej.

poleca 85% 142 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Film biograficzny autorstwa polskiej dziennikarki Katarzyny Kolendy – Zaleskiej, która próbuje zapoznać nas z życiem polskiej noblistki- Wisławy Szymborskiej.
Mimo otrzymania literackiej nagrody Nobla i zyskania międzynarodowej sławy, poetka pozostała zwyczajną kobietą, popularność nie zmieniła jej skromnego życia. Podchodziła do świata i człowieka z dystansem, dzięki czemu była wieczną optymistką. Jak każdy miała swoje dziwactwa: zamiłowanie do kiczu, tworzenie kolaży, nietypowi dla poetki idole np. bokser Andrzej Gołota. Zachwycała się perfekcją świata, w malarstwie doceniała piękno zwykłego życia. Uwielbiała ludzi wartościowych, z pasją. Zafascynowały ją małpy- były dla niej jedną z odpowiedzi na to, skąd wziął się człowiek. Dbała o przyjaciół, stale obdarowywała ich upominkami.
Wisława Szymborska zabawia czytelnika swoją twórczością. Limeryki, tzw. rymowanki dla dużych dzieci, są na to najlepszym przykładem. Jej poezja pełna jest wspomnień i przemyśleń ale z drugiej strony zabawy i dowcipu. Zawarte w filmie fragmenty wierszy poetki odzwierciedlają konkretne fragmenty jej życia, jak i opinie na temat świata.
Wypowiedzi Jane Goodall, Wody Allena, Vaclava Havla ukazane w filmie są dowodem na światowy sukces poetki.
Zawarte z filmie wywiady i prywatne wyznania Wisławy Szymborskiej pokazują, że poetka w każdej chwili swojego życia pozostawała sobą. Transformacja w gwiazdę przy dziennikarzach nie miała racji bytu.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata