profil

Bocian czarny, łabędź krzykliwy, warzęcha

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-30
poleca 88% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Bocian czarny


Jest okazałym ptakiem z rzędu brodzących. Długość ciała do 88 cm, rozpiętość skrzydeł do 190 cm, ciężar ciała ok. 3 kg. Upierzenie samca i samicy jest jednakowe, czarne z metalicznym purpurowo-zielonym połyskiem. Pierś i brzuch białe, nogi i dziób czerwone. W przeciwieństwie do bociana białego unika osiedli ludzkich, jak również pól i otwartych przestrzeni. Najczęściej można go spotkać na rozległych, podmokłych terenach i cichych lasach. Unika spotkań z bocianem białym, który go prześladuje. Swoją ostrożność i płochliwość zachowuje również wobec człowieka, co utrudnia obserwacje i badania. Żywi się przede wszystkim rybami i zaskrońcami, które łowi głównie w strumykach i rozlewiskach. Jest ptakiem niemym; w okresie godowym nie klekoce, a jedynie kłapie dziobem. Gniazda zakłada wysoko na drzewach liściastych. Jest do nich bardzo przywiązany i co roku wraca na to samo miejsce. Występuje w Europie Zachodniej, Środkowej i Wschodniej, a nawet w południowej Szwecji. Jego zasięg rozszerza się na Azję Mniejszą, Środkową, a częściowo Wschodnią. Zimuje w środkowych i południowych okolicach Afryki oraz w Indiach. Do Polski przylatuje w III-IV, odlatuje w VIII-X.

Łabędź krzykliwy


Ptak wodny z rzędu blaszkodziobych. Długość ciała 152 cm, waga 7-12 kg. Jak łabędź niemy, ale dziób żółty, częściowo czarny, bez narośli; szyja jeszcze dłuższa trzymana prosto. Żadnego wyraźnego odgłosu podczas lotu. Samica tak jak samiec. Występuje w północnej tundrze i tajdze; zimą regularnie na wybrzeżu Morza Północnego, niekiedy na Bałtyku. Jego pokarm stanowią rośliny podwodne, młode zasiewy zbóż, trawy. Buduje gniazdo naziemne.

Warzęcha


Ptak z rodziny ibisów. Długość ciała 86 cm, waga 2000 g. Biały ptak wielkości czapli siwej; długi, czarny, łyżkowaty dziób z żółtym czubkiem; żółta przepaska na piersi; w okresie godowym na karku pęk żółtawych piór. Samica tak jak samiec. Szukając karmy filtruje wodę wahadłowymi ruchami głowy; lot w szyku. Szyja w locie wyciągnięta, nieco zgięta. W Europie środkowej występuje od kwietnia do września. Zamieszkuje rozległe mokradła z płytkimi zbiornikami wodnymi i trzcinami. Gniazduje koloniami. Gniazdo zazwyczaj w trzcinach. Jej pokarm stanowią małe ryby, małże, ślimaki, kijanki, owady wodne.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty