profil

" Mimo klęsk, mimo najgorszych porażek każdy naród potrafi się podnieść spod gruzów" rozwiń tę myśl w kontekście " Potopu" Henryka Sienkiewicza.

poleca 85% 282 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz

Henryk Sienkiewicz napisał dzieło pt. "Potop" w trudnym okresie dla Polski. Znajduje się ona wówczas pod zaborami. Ludność prowadzi liczne działa niepodległościowe,które nie przynoszą oczekujących efektów, wręcz przeciwnie są narzędziem nasilania represji zaborców. Są to lata kiedy Polska znika z map Europy.
Sienkiewicz w swojej powieści realizuję hasło odrodzenia kraju. Pokazuje narodowe poczucie solidarności w obliczu zagrożenia, podkreślając przy tym pewne postawy patriotyczne , które świadczą o świetności państwa. To on budził nadzieję na odzyskanie niepodległości. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu było ukazanie sytuacji, które udowadniały, że istnieje możliwość wyjścia z najbardziej tragicznego położenia.
Historia przedstawiona w Potopie dzieli się na dwie części. Pierwsza to doprowadzenie kraju do prawie całkowitego upadku. Gdzie w sposób szczególny wyeksponowana jest trudna sytuacja panująca w kraju. Jest to przejaskrawiony obraz bezsilności i i nieuchronności klęski. Autor celowo kładzie nacisk, gdyż chce zgodnie z prawdą przedstawić ponury obraz Polski. druga część zaś składa się na zakończone sukcesem oswobadzanie kraju. Uwolnienie kraju od najeźdźcy szwedzkiego wiąże się ze zmianą w postępowaniu Polaków, którzy odrzucili prywatę i poświęcili wszystko dla ocalenia Rzeczpospolitej.Kiedy wydaje się, że wszystko zostało już stracone, cały naród zrywa się do obrony na wieść o ataku szwedzkim na Jasną Górę. Można by przytoczyć tu słowa Zagłoby" Nie ma takowych terminów, z których by się podnieść nie można było (...) przy zjednoczonych siłach mężów i boskiej pomocy." Chociażby to przesłanie napełnia dusze Polaków otuchą i nadzieją, że istnieje wygrana z sytuacji bez wyjścia.
Powieść ta jest dowodem na to, że zdarzają się ciężkie sytuacje, wręcz można by rzecz bez wyjścia, ale zawsze można stawić im czoło. Trzeba jedynie w to uwierzyć i stworzyć ku temu jak najlepsze warunki.Jak widać w " Potopie" Henryka Sienkiewicza Naród polski udowodnił, że w trudnych sytuacjach potrafi się złączyć i walczyć w słusznej sprawie. Przezwyciężać wewnętrzna słabość i skutecznie przeciwstawiać się najeźdźcom.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta