profil

Ludzkość musi położyć kres wojnie, bo inaczej wojna położy kres ludzkości.

poleca 85% 263 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W naszym codziennym życiu ciągle słyszymy o kolejnych ofiarach walk zbrojnych na całych świecie. Statystyki są przerażające. Co dziennie umiera wiele bezbronnych osób, których jedyną winą jest ich kolor skóry, narodowość, wyznawana religia lub inne cechy. Na oczach dzieci giną rodzice i na odwrót. W tej rozprawce za pomocą poniższych argumentów postaram się udowodnić, że ludzkość musi położyć kres wojnie, bo inaczej wojna położy kres ludzkości.
Konflikty zbrojne towarzyszą nam od zawsze. Od pradawnych czasów różne narody lub plemiona toczą między sobą wojny. Często dzieje się to jednak pomimo woli mieszkańców, a toczy się je z powodu zawistnych i bezdusznych władców państw oraz mocarstw, widzących korzyści w swych działaniach. Kieruje nim chęć wzbogacenia się, nienawiść do osób znacznie różniących się poglądami i kulturą, oraz inne czynniki. Mało kogo obchodzi los żołnierzy wyruszających na wojnę, warunki mieszkalne i życiowe, ludności objętej walkami, a także liczne skutki długotrwałych działań zbrojnych. Wiele jest sierot, poważnie chorych, weteranów o których nikt się nie troszczy. Po zakończeniu wojny na terenach nią dotkniętych panuje głód, ubóstwo i spustoszenie. Liczone są ofiary. Niejednokrotnie musi minąć wiele dziesięcioleci, a nawet wieków, aby ponownie odbudować miasta, wsie, oraz całą strukturę publiczną. Ludzie szukają swoich rodzin. Niestety w większości przypadków są to działania na próżno, ponieważ już nie żyją lub wyjechali i boją się powrotu. Kraj staje się jednym ogromnym cmentarzyskiem. Naród pogrążony jest w żałobie. Na psychice mieszkańców odciśnięte zostaje niezatarte znamię wojny, strachu i cierpienia. W jakim celu? Dlaczego dotknęło to właśnie mnie? Z pychy ludzkiej, nienawiści? Jak można byłoby temu zapobiec? Często zadają sobie te pytania. Po mimo wielu prób, trudno im wrócić do codzienności. Niechęć i nienawiść do okupanta pozostają w świadomości narodowej, przez wiele następnych pokoleń, niejednokrotnie powodując pragnienie odwetu. Skutkuje to kolejnymi wojnami i konfliktami, przez co umierają kolejne niewinne osoby, ukarane błędami przodków. W ten sposób błędne koło nigdy się nie zamyka, niosąc ze sobą krwawe plony.
Na podstawie przedstawionych powyżej argumentów uważam, że stwierdzenie „ludzkość musi położyć kres wojnie, bo inaczej wojna położy kres ludzkości” jest słuszne. Jeżeli nie zakończymy ciągłych walk zbrojnych nasza planeta stanie się miejscem ciągłego cierpienia oraz smutku, a w pewnym momencie dojdzie w końcu do zagłady ostatniego człowieka.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty