profil

Czy faraon Ramzes XII musiał przegrać?

poleca 85% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Czy Ramzes XIII musiał przegrać? Odpowiedzi na to pytanie mogą być różne. Osobiście nie mam zdania. Przedstawię więc zalety i wady poległego władcy.
Ramzes XIII bohater książki Bolesława Prusa pt. Faraon jest przedstawiony jako człowiek szlachetny i pewny siebie. Są to oczywiście cechy, jakie powinien mieć każdy władca. W przypadku, w którym sytuacja państwa się pogarsza istotne jest, aby panujący miał dużą wiedzę, patrzył obiektywnie i posiadał umiejętność prowadzenia polityki zagranicznej. Dla Ramzesa dobro Egiptu, bezpieczeństwo i szczęście egipskiego ludu było ważne. Zabrakło mu jednak politycznego doświadczenia. Ramzesa, jak większość młodych ludzi cechowała porywczość, gwałtowność i lekkomyślność. Łatwo się unosił, nie potrafił chłodno ocenić bieżącej sytuacji i opracować skutecznego planu działania. Było to natomiast dobrą stroną jego przeciwnika - Herhora. Doskonale wiedział co zrobić,żeby przejąć tron i podporządkować sobie ludzi.
Ramzes był rozrzutny i miał lekką rękę, jego majątek malał, nie znajdował się w komfortowej sytuacji. Kapłani wręcz przeciwnie, dysponowali olbrzymim majątkiem. Ich kosztowności i pieniądze były ukryte w labiryncie. Ramzes nie posiadał pieniędzy, bo skarbiec faraona był pusty. Nie dziwny jest więc fakt,że młody książę, a potem faraon nienawidził kapłanów, uważając,że żerują na jego ciężkiej pracy, a sami się bogacą, nie dbając o dobro Egiptu. Ramzes marzył o przeprowadzeniu licznych reform, które pozwoliłyby polepszyć dolę ludu (np. chciał aby 7 dzień był wolny od pracy). Ramzes wystawiał sobie cele, przy ich wyznaczaniu kierował się dumą. Chciał je spełniać,ale brakowało mu konsekwencji. Dlaczego Ramzes przegrał? Dlatego,że niewłaściwie ocenił przeciwnika, nie liczył się z tym,że może zostać przechytrzony.
Ramzes XIII był młodym, rokującym na przyszłość władcą. Z pewnością, gdyby miał po swojej stronie kapłanów, byłby uwielbiany i godnym podziwu władcą.Kl. 3 gim.
Ocena : bdb , Bardzo dobry sposób rozważania, Styl poprawny

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta