profil

Polesie - charakterystyka i ciekawostki

poleca 85% 732 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Na południe od Podlasia, w dorzeczu Bugu i Prypeci rozciąga się Polesie - płaska, stosunkowo słabo zaludniona kraina rolnicza. Znajduje się tu jeden z największym w Europie Obszarów bagiennych. Unikalne w tej części naszego kraju liczne, płytkie jeziora tworzą Pojezierze Łęczycko-Włodawskie. To jedyny w Polsce kompleks jezior, które powstały poza zasięgiem ostatniego zlodowacenia. Pośród malowniczych wzniesień z gleb lessowych leżą stare wsie z typowymi chatami poleskimi z grubych drewnianych bali. Krajobraz uzupełniają stojące na wzniesieniach zabytkowe wiatraki, które jeszcze ie tak dawno mełły zboże na mąkę. Centralnym miastem Polesia jest liczący blisko 360 tysięcy mieszkańców Lublin - ważny ośrodek kulturalny i naukowy południowo-wschodniej Polski. Działają tu m.in. znane uniwersytety : Marii Curie-Skłodowskej oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL). W czasie II wojny światowej w jednej z dzielnic Lublina, na Majdanku, znajdował się niemiecki obóz koncentracyjny, w którym przetrzymywano około pół miliona więźniów z 26 państw.
Polesie jest jedynym w Polsce miejscem występowania żółwi błotnych, bardzo rzadkich gadów, zamieszkujących płytkie, muliste zbiorniki z gęstą roślinnością. Podlegają one ścisłej ochronie. Specjalnie dla nich utworzono tu rezerwat "Żółwiowe Błota".
Żuraw to duży, płochliwy ptak, gnieżdżący się na podmokłych łąkach; chroniony.
Aby chronić Polesie najazdami Tatarów, Litwinów i Rusinów, już w XIII w. wybudowano w Lublinie zamek, który był świadkiem ważnych wydarzeń w historii naszego państwa. W XVI stuleciu podpisano tu unię pomiędzy Polską a Litwą. W muzeum zamkowym można obejrzeć to wydarzenie utrwalone na znanym płótnie Jana Matejki pt. "Unia lubelska".
Na Polesiu znajdują się jedne z najbogatszych w Polsce złóż torfu. Powstały one z nawarstwiających się przez tysiące lat pokładów mchu torfowca, rośliny występującej na bardzo podmokłym terenie. Jeszcze nie tak dawno mieszkańcy poleskich wsi wydobywali torf, który po wysuszeniu służył do palenia w piecach.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 1 minuta