profil

Warszawa - metropolia europejska

poleca 84% 372 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Warszawa leży pośrodku Mazowsza - rozległej krainy, obejmującej ziemie środkowej Polski, po obu stronach Wisły. Prawie całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej została szybko odbudowana i rozbudowana. Obecnie znajdują się tu siedziby najwyższych władz państwowych : Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu, Senatu, Rady Ministrów, Sądu Najwyższego oraz licznych urzędów i ambasad. Prawo - i lewobrzeżną część miasta łączy osiem mostów. Warszawa jest głównym ośrodkiem naukowym, kulturalnym i handlowym Polski. Mieści się tu wiele ważnych uczelni, w tym znane i cenione w Europie : Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa oraz Politechnika Warszawska. W licznych teatrach, kinach, muzeach i galeriach kwitnie życie kulturalne. Stolica cały czas się zmienia, powstają nowe biurowce, mosty, osiedla mieszkaniowe, hotele, buduje się kolejne stacje metra. Warszawa jest również ważnym węzłem komunikacyjnym. Przez największe w Polsce lotnisko na Okęciu przewija się rocznie około 7 milionów pasażerów.
Pałac Prezydencki (Namiestnikowski), znajdujący się na Trakcie Królewskim, od lipca 1994 r. jest oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Nad budynkiem tym zawsze powiewa biało-czerwona flaga. Pierwszym demokratycznie obranym prezydentem III Rzeczypospolitej był Lech Wałęsa.
W samym centrum Warszawy, na placu Defilad, stoi Pałac Kultury i Nauki - jedyny tego typu gmach w Polsce, wybudowany w 1955 roku, jako dar narodu radzieckiego. Budynek ma 230 metrów wysokości. W jego przestronnym wnętrzach mieszczą się kina, teatry, muzea, siedziby ważnych instytucji oraz wielka Sala Kongresowa.
W nowoczesnych budynkach w centrum stolicy znajdują się ekskluzywne hotele, przedstawicielstwa wielkich światowych firm i banków oraz centra handlowe.
Warszawa jest jedynym miastem w Polsce, w którym można poruszać się metrem - linią kolei podziemnej.
Jedną z największych budowli Warszawy jest gmach Teatru Wielkiego (Narodowego). Znajduje się w nim największa na świecie obrotowa scena.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Geografia Polski