profil

Rozważanie o roli poezji w „Konradzie Wallenrodzie” Adama Mickiewicza

poleca 85% 451 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

„Konrad Wallenrod” został wydany w 1828 roku, a w 1829 roku został wydany po raz drugi ale został wzbogacony w dedykację do cara Rosji. Utwór poprzedzony jest „przemową” jest ona integralną częścią utworu. Sugeruję ona, że „Konrad Wallenrod” posiada archaiczną tematykę niemającą nic wspólnego z czasami teraźniejszymi. Można sądzić, że podkreślanie archaiczności utworu służyło zmyleniu cenzorów ale jest to raczej złudna teoria.
Nowosilcow uważał, że wydźwięk utworu A.M ma na celu wzniecenie buntu i przekazanie informacji politycznej młodym polakom. Rosyjscy dygnitarze zgodzili się wydać dzieło, ponieważ mogli sądzić, że po wybuchu powstania skazanego na porażkę będą mogli wprowadzić drastyczne prawa i pogrążą Polskę.
Mickiewicz w swoim życiu żałował, że stworzył „Konrada Wallenroda” chciał go mniszyć podobnie jak „Pana Tadeusza”
W „Obiorze” narrator w tym fragmencie posiada znikome informację o Konradzie. We wstępie narratorem jest tajemniczy Halba(Wajdelota)
„Konrad Wallenrod” to powieść poetycka => fabuła jest w kawałkach, które występują w innej kolejności. Twórcą powieści poetyckiej był Walter Scott . Powieść ta zawiera w sobie elementy epickie, liryczne oraz dramatyczne. Jednym z najlepszych twórców tego gatunku był George Gordon Byron „Giaur”, a w Polsce Antoni Malczewski „Maria” wydana w 1825r.
„Konrad Wallenrod” :
Tytułowy bohater był Litwinem. Jego rodzice zginęli z rąk Krzyżaków. On został porwany i przez nich wychowany jako krzyżak. Wajdelota poprzez pieśni przedstawił mu historię Litwy i sprawił, że pokochał ojczyznę. Sprawnie nim manipulował. Halban chcę by poznał tajniki walki krzyżackiej, aby mógł to wykorzystać przeciwko Krzyżakom . Będąc na Litwie zakochuję się w Aldonie córce księcia. Jednak po pewnym czasie opuszcza ją . Walter Alf ucieka by walczyć z muzułmanami dołącza do rycerzy prawdziwego Konrada Wallenroda a po jego tragicznej śmierci najprawdopodobniej podszywa się pod niego. Pomaga mu pustelnica zamurowana w wieży pustelnicą jest Aldona. Konrad działa na niekorzyść krzyżaków. Sąd kapturowy chcę go za to zgładzić. Konrad popełnia samobójstwo przed śmiercią próbuję nakłonić Halbana do podobnego czynu tej jednak nie wykazuję lojalności tłumacząc, że chcę przekazać jego historię w pieśniach i nakłaniać innych do walki poprzez poezję. Poeta wymyślił cały scenariusz. Bez poezji Walter Alf nie stałby się Konradem Wallenrodem. Motyw antyczny zaczerpnięty z utworów Homera. Konrad Wallenrod mówi o 2 truciznach, które powodują takie pieśni
*Sława
*Miłość do ojczyzny
Walenrodyzm - uznawanie pozornej, podstępnej współprace z wrogiem za środek w walce o niepodległość ojczyzny.
Motywem utworu jest również ;
Makiawelizm - Doktryna polityczna zalecająca używanie przemocy, oszustwa, podstępu przy realizacji zamierzeń. Cechuję się brakiem skrupułów w dążeniu do osiągnięcia celu.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Teksty kultury