profil

Karpaty jako region turystyczny, wypoczynkowy, uzdrowiskowy.

poleca 85% 376 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
karpaty karpaty

Karpaty są to góry położone w południowo-wschodniej części Polski. Dzielą się one na Karpaty Wschodnie i Zachodnie. Jest to region turystyczny, wypoczynkowy jak i uzdrowiskowy. W tej chwili postaram się przytoczyć parę przykładów na uzasadnienie powyższej wypowiedzi. Karpaty można nazwać regionem turystycznym dlatego ze co roku jest odwiedzany przez grono zwolenników wspinaczek po górach, wędrówek po szlakach, itp. Do bardziej znanych szlaków można zaliczyć:
1. Komańcz - Halicz - Wołosate (kolor czerwony)
Końcowy odcinek głównego szlaku beskidzkiego, długość 92 k, łączący czas przejścia 36 godz. Szlak prowadzi od Komańczy-Letniska (schronisko PTTK) na pd. wsch. przez Duszatym (rez. Zwiezło), grzbietem Wysokiego Działu (Chryszczata 998 m, Wołosań 1071 m) do Cisnej - 29 km, 11,25 godz. Z Cisnej szkal wyprowadza przez Jasło (1153 m) na Okrąglik (1101 m) i zbiega do Smereka 16 km, 6,5 godz. Od wsi Smerek wyprowadza nz Smerek(1222 m) i przez grzbiety Połoniny Wetlińskiej (1255 m) i Połoniny Caryńskiej (1297 m) schodzi do Ustrzyk Górnych - 23 km, 9,75 godz. Ostatni odcinek szlaku prowadzi na grupę najwyższych wzniesień Bieszczadów (przełęcz pod Tarnicą, Halicz 1333 m, Rozsypaniec 1280 m, Przełęcz Bukowską 1107 m) do Wołosatego - 23 km, 8,5 godz.
2. Nowy Łupków - Ustrzyki Górne (kolor niebieski)
Szlak graniczny, na znzcznej przestrzeni biegnący wzdłuż grani państwowej z Słowacją, głównym wododziałem Karpat. Przy przejściu tym szlakiem wskazane jest zachowanie odpowiedniej ostrożności - nie przekraczać granicy. Od Nowego Łupkowa szlak wychodzi na grzbiet graniczny i przez kolejne jego wierchy (Wysoki Groń 905 m, Czeremin 928 m, Stryb 1011 m) schodzi do Roztok Górnych - 30 km, 10,75 godz. Od Roztok Górnych szlak ponownie wychodzi na grzbiet graniczny wiodąc przez Okrąglik (1101 m), Płaszę (1162 m) i Rabią Skałą (1196 m), Krzemieniec (1221 m) i Wielka Rawka (1304 m) do Ustrzyk Górnych - 32 km, 14 godz. Łączna długość szlaku 62 km, czas przejścia 25 godz.
3. Bereżki - Przysłup (kolor żółty)
Krótki szlak łącznikowy, umożliwiający dojście do szlaku zielonego Magura Stuposiańska - Mł. Rawk, gługość 2,5 km, czas przejścia 1 godz.
4. Przełęcz nad Brzegami - Połonina Wetlińska (kolor żółty)
Najpopularniejsze dojście na Połoninę. Od parkingu na przełęczy szlak wyprowadza tzw. końską drogą do schroniska PTTK u wsch. wierzchołka (1232 m) Połoniny Wetlińskiej, długość 2 km, czas przejścia 1 godz.
5. Przełęcz Orłowicza - Wetlina - Rabia Skała (kolor żółty)
Szlak umożliwia dojście z Wetliny na grzbiet Połoniny Wetlińskiej, długość 4,5 km, czas przejścia 2 godz., oraz dojście z Wetliny na Rabią Skałę, długość 7,5 km czas przejścia ok. 3,5 godz.

6. Ustrzyki Dolne - Dwernik - Krzemień (kolor niebieski)
Na odcinku od Ustrzyk Dolnych do Dwerniczka nowy szlak oznakowany w 1988 r., o długości 57 km, czas przejścia 22-23 godz. Od Ustrzyk Dolnych szlak prowadzi niemal wprost na pd. przez Gromadzyń (654 m), pasmo Żukowa i szeroką wyniosłość Łabiska (615 m) do Polany - 20 km, 5,5 godz. Następnie wyprowadza utwardzoną drogą leśną, a potem biegnie na zalesione pasmo Otrytu, a dalej jego grzbietem aż do schroniska studenckiego na Otrycie Górnym i schodzi w dolinę Sanu do Dwerniczka - 16 km, 6,5 godz. Dalej szlak przechodzi przez Dwernik i Magurę Stuposiańską (1016 m) do doliny Wołosatego w miejscowości Pszczeliny skąd przez Bukowe berdo (1311 m) dociera na grzbiet Krzemienia (1335 m) - 21 km, 9 godz.
Wyższymi szczytami które zdobywają liczni turyści są np. Gerlach(2655),Rysy(2499),Bystra(2248),Jaworzyna(1114),Babia Góra(1725)
Turyści którzy chcą zobaczyć zadka roślinność i zwierzęta która są pod ochrona powinni odwiedzić poniżej wymienione parki narodowe znajdujące się w Karpatach:

-Tatrzańskim Parku Narodowym
-Magurskim Parku Narodowym
-Pienińskim Parku Narodowym
-Gorczańskim Parku Narodowym
-Bieszczadzkim Parku Narodowym
-Babiogórskim Parku
Karpaty jak wyżej wspomniałem jest to również region wypoczynkowy. Ludzie wybierający się tam na wczasy maja szeroki wybór rozrywek. Typu zdobywanie szczytów, przechadzki szlakami, pikniki w lasach, bądź łąkach, wyciągi, zwiedzanie zamków w województwie: bielskim, rzeszowskim, krośnieńskim, nowosądeckim. Zimą wielu wybiera się w Karpaty na narty co jest świetnym wypoczynkiem i relaksem dla każdej grupy wiekowej.
Karpaty to nie tylko region wypoczynkowy i turystyczny. W większych miejscowościach znajdują się sanatoria. Przyjeżdżają tam osoby z problemami zdrowotnymi. Typami miast gdzie znajdują się takie sanatoria to:
· Krynica- leczy się tam układ krążenia, układ pokarmowy, przemiana materii, urologiczny
· Wysowa- leczy się tam drogi oddechowe, układ pokarmowy, urologiczny
· Polańczyk- leczy się tam drogi oddechowe, układ pokarmowy, reumatyczny
· Szczawnica- leczy się tam drogi oddechowe
· Rabka- leczy się tam drogi oddechowe, układ krążenia
· Rymanów Zdrój- leczy się tam drogi oddechowe, układ krążenia, narząd ruchu
· Iwonicz Zdrój- leczy się tam drogi oddechowe, układ pokarmowy, reumatyczny, narząd ruchu


Moim zdaniem Karpaty jest to interesujący region i każdy znajdzie tam cos dla siebie.


Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 4 minuty