profil

Recenzja książki Andrzeja Szczypiorskiego pt:"Początek".

poleca 85% 114 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

"Początek" to książka napisana przezAndrzeja Szczypiorskiego.Książka została wydana w roku 1986 w Paryżu, jest znana i ceniona na całym świecie, wydania polskiego doczekała się w roku 1989.
Książka składa się z 21 rozdziałów- całostek poświęconych kolejnym bohaterom, którzy powiązani są rozmaitymi zależnościami.
Książka napisana została, aby ukazać nam walke dobra ze złem, Boga i tolerancje, miłość i dorastanie, totalitaryzm oraz losy Żydów w czasie II wojny światowej.

Jest to niewątpliwie powieść o orginalnej, atrakcyjnej kompozycji.Szczypiorski tak konstruuje układ wydarzeń i charakteryzuje postacie, że, mimo nowatorstwa utworu czytelnik cały czas pozostaje zainteresowany i aktywny.Oryginalność tej prozy polega na specyficznym ukształtowaniu następujących elementów powieściowych, takich jak: czas akcji, narrator, postacie i przestrzeń.
Powieść Andrzeja Szczypiorskiego to powieść bogata treściowo, podejmująca różnorodne tematy, istotne w życiu człowieka.W tym tkwi jej wartość, dzięki swojej uniwersalnej i bogatej tematyce zyskała popularność i uznanie na świecie, nie tylko w Polsce. Powieść podejmuje wiele zagadnień problemowych.W rozbudowanej problematyce powieści pisarz podejmuje między innymi temat Polski i Polaków.Autor porusza bardzo drażliwą, często sporną i dyskutowaną, kwestię postawy Polaków wobec tragedii żydowskiej.Wydaje się, że Szczypiorski podjął ten temat bardzo obiektywnie, jego powieść jest wyważona głosem w tej sprawie.Ukazuje on bowiem akty boaterstwa w ratowaniu Żydów, przykłady pomocy efektywnej, za którą przecież groziła śmierć.

Jednak Szczypiorski nie gloryfikuje społeczeństwa polskiego.Ukazuje typ w rodzaju "Pięknego Lola", który zbija majątek na nieszczęściu Żydów, ukazuje również niechęć warszawiaków na widok Żyda.Po prostu przedstawia nam sylwetki szlachetne i bohaterskie obok podłych i niskich.
Andrzej Szczypiorski podejmuje temat Polski szerzej niż w samej kwestii stosunku do sprawy żydowskiej.Autor zamieścił w utworze elementy starej dyskusji o Polakach, o definicji polskości, o tym jakim krajem jest Polska

Książka pt:"Początek" Andrzeja Szczypiorskiego, moim zdaniem, jest bardzo interesująca, ponieważ ukazuje nam skrajne oceny, lecz tak typowe-od świętości, miłości, poczucia ważności i dumy z Polski jako ojczyzny po wytknięcie egoizmu, snobizmu, pychy.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata