profil

Rozmnażanie - prezentacja

poleca 85% 146 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Męski układ rozrodczy Męski układ rozrodczy

Najistotniejszą cechą organizmów żywych jest ich zdolność do wytwarzania nowych osobników (potomstwa) przez organizmy rodzicielskie. Czynność ta nazywana rozmnażaniem leży u podstawy procesu życia i umożliwia trwanie organizmów żywych oraz kontynuację gatunków. Istotą rozmnażania jest przekazanie potomstwu własnych genów

Ludzie, podobnie jak psy, koty, konie czy tygrysy rozmnażają się płciowo, tzn. poprzez stosunek płciowy kobiety i mężczyzny. Komórka męska (plemnik) łączy się z komórką żeńską (jajem) zapładniając ją w ten sposób. Zapłodniona komórka jajowa rozwija się w macicy matki do nowego osobnika.

Części organizmu odpowiedzialne za rozmnażanie nazywają się narządami płciowymi. Człowiek posiada je od urodzenia ale w pełni rozwinięte są one u dziewczynki w wieku 11-14 lat a u chłopca w wieku 13-16 lat. Okres dojrzewania wiąże się u dziewczynki z rozpoczęciem cykli menstruacyjnych, zmianą kształtów ciała (uwydatniają się piersi, biodra zaokrąglają się), a u chłopców z mutacją, zarostem na twarzy oraz przybraniem męskiej sylwetki ciała. Zmianami tymi również sterują hormony.

Podczas stosunku płciowego męskie narządy płciowe uwalniają miliony plemników, które są znacznie mniejsze od komórki jajowej. Plemniki składają się z okrągłej główki, szyjki, części pośredniej, ogona i części końcowej. Taka budowa znacznie ułatwia im poruszanie się. Po wydostaniu się z organizmu mężczyzny rozpoczyna się wędrówka plemników przez pochwę, szyjkę macicy i macicę do jajowodu, gdzie znajduje się jajeczko. Tylko niektórym udaje się do niego dojść. A do środka jajeczka przedostanie się tylko jeden i ten właśnie dokona zapłodnienia.

Pozostałe zostaną zatrzymane poprzez otaczająca komórkę jajową osłonkę przejrzystą. Geny komórki jajowej łącza się z genami plemnika i powstaje jedna zapłodniona komórka jajowa, która prawie natychmiast zaczyna się dzielić na dwie. Kilka godzin później komórki ponownie się dzielą i powstają cztery. Po kilku kolejnych godzinach dzieje się to samo i z czterech komórek powstaje osiem. W krótkim czasie powstaje zlepek dzielących się nieustannie komórek nazywany zygotą, która po wędrówce przez jajowód trafia do macicy i osadza się w jej ściance. Początkowo komórki zygoty żywiły się pokarmem zawartym w samych komórkach. Po osadzeniu się w ścianie macicy komórki będą przez nią zaopatrywane we wszystko co niezbędne

Pierwszy tydzień życia
Nowo powstała komórka zarodka otrzymuje kod genetyczny matki oraz ojca, które łączą się ze sobą dając podwójną helisę DNA. Zapłodnione jajo o średnicy 0,1 mm jest większe od większości komórek organizmu człowieka. Ze względu na nieustanny podział komórek ich wielkość nie będzie się różniła od wielkości pozostałych komórek organizmu człowieka. Zarodek w tej fazie wędruje jajowodem do macicy matki.

Macica powiększa się podczas cyklu rozmnażania, i jest zaopatrywana w pożywienie i krew. Zarodek po dotarciu do macicy zagnieżdża się w jej ściance. Komórki zarodka legają dalszemu podziałowi i zaczynają przybierać kształt kijanki. Tak przebiega pierwsze studium rozwoju nowego człowieka.

Rozwój dziecka
Zanim z zarodka rozwinie się dziecko musi upłynąć 9 miesięcy. Okres ten nazywa się ciążą. Nowy organizm jest przez pierwsze 8 tygodni nazywany embrionem.
W tym okresie wykształcają się wszystkie istotne organy takie jak serce, oczy, uszy, a także palce u rąk i nóg.
Po 8 tygodniach rozwoju embrion ma wielkość końcówki kciuka i tym samym kończy pierwszą fazę rozwoju.
Zmiany zachodzące w ciągu następnych siedmiu miesięcy dotyczą jedynie rozmiaru. Nowymi elementami, które wyrastają u dziecka w tym czasie są paznokcie i rzęsy. W tej fazie dziecko określane jest mianem płodu.

Początkowa faza rozwoju
Najszybciej rośnie głowa płodu, następnie tułów i kończyny. W tej początkowej fazie rozwoju mózg i rdzeń kręgowy stanowią większość organizmu płodu. Tułów zaczyna się rozwijać w czwartym tygodniu ciąży.
Serce pompuje krew przez prosty układ krwionośny. Rozpoczyna się rozwój płuc.
Pod koniec czwartego tygodnia rozwijają się takie narządy jak jelita, wątroba czy trzustka. Równocześnie rozpoczyna się rozwój kończyn. Początkowo widoczne są jedynie ich zalążki, które zaczynają szybko się rozwijać i wykształcają palce oraz paznokcie. W piątym tygodniu można rozróżnić u płodu uszy, oczy oraz nos. Od mózgu i rdzenia kręgowego zaczynają wyrastać rozgałęzienia nerwów. Zaczyna się rozwijać żołądek i nerki

Życie w łonie matki
Płód w łonie matki pływa w wodach płodowych, chroniących go przed urazami i wstrząsami. Oddychanie w tych warunkach nie jest możliwe. Dlatego też płód otrzymuje tlen razem z substancjami odżywczymi od matki za pośrednictwem łożyska. Dziecko w tym czasie słyszy odgłosy takie jak na przykład bicie serca matki. Boi się głośnych hałasów z otoczenia. W początkowej fazie płód może się dość swobodnie poruszać ale z upływem czasu i jego wzrostem jest to coraz mniej możliwe.

Bliźnięta
Bliźnięta- dwoje dzieci urodzonych w czasie tego samego porodu.
Bliźnięta dwujajowe- dzieci urodzone w z ciąży mnogiej, po zapłodnieniu dwu komórek jajowych; mogą być różnej płci.
Bliźnięta jednojajowe- dzieci urodzone z ciąży mnogiej, po zapłodnieniu jednej komórki jajowej, która dzieli się na dwie połowy; są tej samej płci.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 5 minut

Podobne tematy