profil

Wymyśl pochodzenie nazwy Siedlce.

poleca 89% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Historia Siedlec sięga ponad 450 lat, każdy zna ją bardziej lub mniej dokładnie, ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad pochodzeniem nazwy miasta? Ja robię to właśnie teraz i moim zdaniem nazewnictwo te pochodzi od wyrazu „siedlisko”. Postaram się ciekawie opowiedzieć moją wersję wywodzenia się nazwy mojej rodzinnej miejscowości.
Wszystko zaczęło się bardzo dawno temu, ponieważ około 920 lat temu.
Pewien bogaty szlachcic miał piękną i urodzajną ziemię. Lasy pełne były ptactwa i dzikiej zwierzyny a łąki kolorowych kwiatów, które w słońcu wyglądały niczym bajkowe motyle unoszące się tuż nad zbożami. Niestety młody panicz za swojego przyjaciela miał złego i chciwego człowieka, który zazdrościł mu wszystkich dóbr. Pewnego dnia postanowił otruć młodzieńca i przejąć jego ziemie wraz z ludźmi mieszkającymi na niej. Morderstwo zlecił swojemu oddanemu słudze, który nie posłuchał się swojego pana i zamiast trucizny do wina wlał środek nasenny, następnie wywiózł panicza gdzieś poza granice jego ziem i ubrał go tak, aby wyglądał jak żebrak, swojemu panu powiedział zaś, iż panicz nie żyje. Pewnego słonecznego poranka nowy pan ziem postanowił zmienić krajobraz swojej posiadłości. Na miejscu malutkiej wioski miało powstać jezioro pełne ryb, nad którym na błękitnym niebie latałyby ptaki. Niestety ludzie mieszkający w tej osadzie musieli zostać wygnani. Niebawem jednak osadzili się na pięknej polanie pełnej słońca i drzew, którą po pewnym czasie zaczęli nazywać siedliskiem. Żyło im się dobrze martwiło ich jedynie to, iż pan władający ziemią ściągał od nich duże podatki, a ludzie nie płacący ich byli bici i dręczeni. Nastała zima w tym właśnie czasie szlachcic zawędrował do wioski, ludzie nie wiedzieli, kim jest owy człek, lecz widząc go w łachmanach postanowili mu pomóc. Młodzieniec opowiedział całą historię wieśniakom i zwrócił się do nich z prośbą o zaprowadzenie go do jego dworu. Fałszywy przyjaciel ujrzawszy szlachcica nie mógł uwierzyć własnym oczom, panicz korzystając z osłupienie przyjaciela przywołał służbę i kazał wywieść zdrajcę za granice swojej posiadłości. Chłopom zaś za pomoc nadał ziemi, na której mieszkali.
Z czasem mała wioska zmieniła się w dużą osadę a jeszcze później w miasteczko. Z biegiem lat zmieniała się również nazwa na Siedlce i liczba ludności dzisiaj wynosi ona około 80 tyś. osób.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty