profil

Wrocław i okolice - charakterystyka i ciekawostki.

poleca 85% 1057 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W południowo - zachodniej Polsce, po obu stronach środkowej Odry i Nysy Łużyckiej rozciąga się Dolny Śląsk. Wrocław uważany jest za jego tradycyjną stolicę. Początki historii miasta giną w pomroce dziejów. W 990 roku Wrocław został włączony do państwa Piastów i stał się ich główną siedzibą. Obecnie jest jednym z największych miast w Polsce, liczy przeszło 630 tysięcy mieszkańców. Obok Krakowa i Gdańska zaliczany jest także do najładniejszych. Stanowi centrum przemysłowe, naukowe i kulturalne Dolnego Śląska, a także całej południowo-zachodniej Polski.Od XIII wieku sercem miasta jest rynek z jednym z najpiękniejszych w kraju ratuszy. Otaczają go wspaniale zdobione kamienice mieszczańskie, a wśród nich dwie najbardziej znane - sąsiadujące ze sobą "Jaś" i "Małgosia". Przepływające przez Wrocław Odra tworzy liczne odnogi i kanały, przez które przerzuconych jest ponad 25 mostów. W samym centrum miasta na rzece znajduje się kilka wysp. Największa z nich to Wyspa Mieszczańska.
Położone na północ od Wrocławia Stawy Milickie zostały założone przez zakon cystersów w XII w. Są największym w Europie Środkowej kompleksem stawów rybnych oraz największym w Polsce ośrodkiem hodowli ryb. Zajmują powierzchnię ponad 7000 ha.
Jednym z najstarszych i najwspanialszych zabytków Wrocławia jest katedra św. Jana Chrzciciela, wzniesiona w XI w. na Ostrowie Tumskim przez Bolesława Chrobrego. Uchodzi ona za najpiękniejszą budowlę gotycką w tej części Europy. Jak podają nieoficjalne źródła, znajduje się tu jedno z siedmiu energetycznych centrów Ziemi, tzw. czakram.
Na południowy wschód od Wrocławia , w Brzegu nad Odrą stoi renesansowy zamek książęcy, będący od XIV do XVII w. siedzibą Piastów śląskich. Nosi miano "śląskiego Wawelu", gdyż architekturą arkadowego dziedzińca przypomina krakowski zamek. Nad bogato zdobioną bramą wjazdową znajdują się 24 kamienne popiersia królów i książąt piastowskich.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Podobne tematy