profil

Wolin - polska wyspa na Bałtyku - charakterystyka i ciekawostki

poleca 84% 198 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
wyspa wolin

Na północno-zachodnim krańcu naszego kraju leży wyspa Wolin. Już przed 1000 lat zamieszkiwało ją plemię Wolinian. Ich główny gród był w tamtych czasach jednym z większych w Europie. Cieszył się złą sławą gniazda piratów, którzy napadali na statki pływające po Bałtyku. Można tu było spotkać kupców i żeglarzy całej Europy, nawet groźnych wikingów ze Skandynawii. Obecnie najbardziej znanym miastem wyspy są Międzyzdroje - stary nadmorski kurort, odwiedzany latem przez tysiące turystów. Środowisko jest tu bardzo zróżnicowane, występują zarówno świetliste lasy sosnowe, płaskie pola, jeziorka polodowcowe, szerokie plaże, jak i bezludne wysepki, pełne dzikich ptaków oraz piaszczyste wydmy. Najpiękniejsze tereny wyspy chroni Woliński Park Narodowy, którego ozdobą i symbolem jest bielik - nasz ptak herbowy. W parku pokazowym można spotkać także żubry. Na zachód od Wolina leży wyspa Uznam, której część należy do Polski, a część do Niemiec. Z Wolina można dostać się na nią tylko promem. W Świnoujściu znajduje się największy w kraju port rybacki.
Wolin jest największą wyspą w całości należącą do Polski, ma powierzchnię 265 km kwadratowych. Występują tutaj różne typy wybrzeży - miejsc, gdzie ląd styka się z morzem: od płaskich plaż przez pofalowane wydmy aż po charakterystyczne strome klify.
Bielik to największy polski ptak drapieżny o rozpiętości skrzydeł do2,3 m. Występuje nielicznie na Pomorzu i Mazurach. Odżywia się głównie rybami, poluje także na mniejsze ptaki i ssaki. Zakłada gniazda w koronach wysokich drzew. Każdego roku wraca do tego samego miejsca i rozbudowuje gniazdo. Jest bardzo płochliwy, podlega ścisłej ochronie.
Morze zabiera ląd - kościół w Trzęsaczu zbudowano kiedyś w środku wsi, teraz stoi na skraju urwiska. Z budynku została tylko jedna ściana, reszta osunęła się do morza.
Wysokość klifów na Wolinie przekracza 90m. Znajduje się tu najwyższy klif na całym polskim wybrzeżu - góra Gosań (93 m)

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta