profil

Tatrzańskie doliny - charakterystyka i ciekawostki

poleca 84% 732 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Atrakcją turystyczną Tatr Zachodnich są dwie wielkie doliny : Kościeliska o Chochołowska. Przebiegają one południkowo, czyli z północy na południe, łącząc wysokie partie gór z tzw. przedpolem. Ich górną, granitową część ukształtował lodowiec, zaś dolne partie, zbudowane z miękkich skał osadowych, wyrzeźbiły spływające z gór potoki : Kościeliski i Chochołkowski. Wejście do Doliny Kościeliskiej tworzy wąska, skalista Brama Kantaka. W Dolinie Kościeliskiej znajduje się największe w całych Tatrach skupisko jaskiń. Najbardziej znane z nich : Mroźna, Raptawicka, Mylna oraz Smocza Jama, są udostępnione turystom. Niezwykłą popularnością wśród odwiedzających Dolinę Chochołkowską cieszy się tzw. szlak papieski, którym wędrował Jan Paweł II w czasie swej wizyty w Polsce w 1983 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia szlak oznaczono biało- żółtymi barwami papieskimi. W wysokich partiach gór, pomiędzy dolinami, leży jedyne w tej części polskich Tatr jezioro - Smreczyński Staw.
Zbocza doliny prawie w całości porastają lasy, sięgające do wysokości 1800 m.n.p.m.
Jednym z piękniejszych miejsc w Tatrach jest wąwóz Kraków, będący wschodnią odnogą Doliny Kościeliskiej. Jego strome Ściany wyrzeźbione są w ciemnych skałach wapiennych. Jest on tak wąski o kręty, że góralom kojarzy się z uliczkami krakowskiej starówki - stąd jego nazwa.
Lodowe Źródło w Dolinie Kościeliskiej jest wywierzyskiem podziemnego potoku, odwadniającego znajdujące się około 4 km dalej Jaskinię Wielką Śnieżną.
Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest najczęściej odwiedzaną jaskinią w Tatrach. Ma długość około 450 m. Zainstalowano w niej oświetlenie elektryczne i wybudowano specjalne chodniki.
Z tatrzańskimi dolinami związana jest postać Janosika, przywódcy zbójników, który grabił bogatych i rozdawał ich majątek ubogim góralom. Ponoć jedną z jego siedzib była Jaskinia Mylna w Dolinie Kościeliskiej.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta