profil

"Stary człowiek i może" Człowiek nie jest stworzony do klęski, człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać

poleca 85% 240 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Ernest Hemingway

Celem mojej pracy jest udowodnienie tezy, że: „Człowiek nie jest stworzony do klęski, człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”. Oznacza to, że jeśli człowiek pragnie czegoś z całego serca to nikt i nic nie jest w stanie odebrać mu tego marzenia i przeszkodzić w jego spełnieniu, wystarczy tylko posiadać silną wolę, samozaparcie i wytrwale dążyć do wyznaczonego sobie celu. Postaram się udowodnić swoje zdanie w świetle poniższych argumentów.
W moim pierwszym argumencie nawiążę do książki Ernesta Hemingway’a pt. „Stary człowiek i morze” skąd owy cytat pochodzi. Napotykamy w niej Santiago- starego doświadczonego rybaka, któremu od dłuższego czasu prześladuje pech- od dawna nie złowił żadnej ryby. Pewnego dnia postanowił wypłynąć na głębsze wody gdzie miał potkać zaciekłego wroga-rybę- marlia. Podczas trwania lektury jesteśmy świadkami walki głównego bohatera z marlinem, starością i głodem. Po kilku dniach walki z samym sobą, mimo braku pomocy i wycieńczenia stary człowiek odnosi wielki zwycięstwo nad potężną rybą. Po powrocie do portu był uważany za bohatera. nie dokonałby tego gdyby nie jego wielka duma, która nie pozwalała mu się poddać. Santiago był wielkim człowiekiem, którego wiara powinna być przykładem dla nas wszystkich.
Myślę, że kolejnym dobrzy przykładem jest przypadek Naruto Uzumakiego- młodego osieroconego ninja- opisana w mandze (manga jest sztuką i jednocześnie formą literatury rozpowszechnioną głównie w Japonii) Masashiego Kishimoto pt. „Naruto”. Dowiadujemy się z niej o historii małego chłopca, w którym został zapieczętowany Kyuubi- „Dziewięcio oganiasty demon”, który kiedyś o mało nie zniszczył wioski, w której urodził się tytułowy bohater. Można się domyślić, że ludzie traktują go nie jak normalnego człowieka, lecz jak potwora, który przed laty zabijał ich rodziny. Pozbawiony przyjaciół i rodzinnego ogniska chłopak za wszelką cenę stara się zwrócić na siebie uwagę często naprzykrzając się innym. Ma też marzenie- chce zostać Hokage- władcą i jednocześnie najsilniejszym wojownikiem w wiosce, ba nawet w historii! Uczy się w Akademii ninja gdzie, choć mimo ogromnych starań, nie uzyskuje dobrych ocen, ale jak mówił Johann Wolfgang von Goethe: „potykając się można zajść daleko, nie wolno tylko upaść i nie podnieść się”. Jego życie się zmienia gdy wioska zostaje zaatakowana i życie bliskich mu osób jest zagrożone. Odnajduje w sobie wtedy ogromną moc, która pozwala mu ochronić nie tylko przyjaciół, ale także całą osadę. Po tym wydarzeniu młodzieniec staje się bohaterem wioski, od tej chwili każdy człowiek, który uważał go za odmieńca nabiera do niego szacunku i odczuwa respekt do jego umiejętności. Naruto zyskał tym sposobem wielu przyjaciół i stał się wzorem do naśladowania dla innych.
W ostatnim argumencie nawiążę do historii, a mianowicie do słynnej bitwy pod Termopilami, w której trzystu Spartan stawiło czoła milionowej armii Kserksesa. Sparta była krajem, w którego armia składała się tylko z najtwardszych wśród najtwardszych z wojowników, którzy byli szkoleni już od dziecka. Byli wychowywani w myśl zasady „wróć z tarczą, lub na tarczy” -„zwycięż lub walcz do końca”. W 191r. p.n.e. dochodzi do potyczki z Persją naprzeciwko której staje jedynie garstka najlepszych wojowników dowodzonych przez Leonidasa. O dziwo na początku „armia” Spartańska odnosi liczne sukcesu dzięki sprzyjającym warunkom obronnym. Niestety dochodzi to zdrady, zdradzenia sekretu przez co Kserkses otacza Spartan i stawia ich w niekorzystnej sytuacji. Pomiędzy wodzami dochodzi do rozmowy pokojowej. Pers oferuje Spartiacie aby przed nim uklęknął a on w zamian nie zniszczy jego kraju, mianuje generałem i obsypie złotem. Zapomniał jednak, że mówił do Spartiaty, dla którego honor jest ważniejszy niż cokolwiek. Leonidas dał wojownikom znak do ataku, skazując ich na pewną śmierć. Ciemiężca obiecuje mu, że zostanie zapomniany, ale tak na szczęście się nie stało. Dziś każdy zna historię trzystu walecznych Spartan, którzy mimo pewnej porażki stanęli do bezsensownej walki i pokazali światu, że honor jest dla nich najważniejszy.
Na zakończenie warto jeszcze przetoczyć myśli :„Jeśli sądzisz, że potrafisz to masz rację, jeśli sądzisz, że nie potrafisz- również masz rację”~ Kazimierz Nowak. „Każdy człowiek, którego potomność nazwała wielkim, osiągnął sukces na tyle właśnie, na ile zdołał skupić się na celu i konsekwentnie dążyć w jednym wytyczonym kierunku.” -Orison Swett Marden. Mam nadzieję, że udowadniając swoje zdanie nakłoniłem cię do walki o swoje marzenia.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata