profil

Narodziny zbrodniarza. Analizujac podane fragmenty Makbeta Williama Szekspira oraz wykorzystujac znajomosccalego utworu, przedstaw, jak doswiadczenia zyciowe wplywajà na postaw´ bohatera

drukuj
poleca 85% 689 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Makbet Williama Szekspira jest to renesansowa tragedia pisana monologiem wewnętrznym , opowiadająca o średniowiecznym rycerzu , jego doświadczeniach życiowych oraz jak z władcy doskonałego stał się zbrodniarzem.
Makbet średniowieczny rycerz doskonały - etos , wzorzec do naśladowania , bogaty i wyróżniający się ogromną odwagą. Szanowany wasal króla , szczęśliwy mąż. Jego żona Lady Makbet jest osobą bardzo wymagającą surową , posiada silną osobowość potrafiąca wykorzystać słabe strony swego męża. Chce za wszelką cenę przejąć władzę.
Makbet po powrocie od czarownic ma rozterki i rozmyśla nad przepowiednią. Chcę aby wypełniło się to jak najprędzej. Jednak waha się w kwestii zabójstwa króla. Pragnie by ta pierwsza a zarazem ostatnia zbrodnia się już dokonała. Rzeczą jasną na Makbeta jest to , że każda zbrodnia zostaję ukarana. Boi się , że zbrodnia wyjdzie na jaw. W tym momencie szanowany wódź zdaję sobie sprawę , iż jest gospodarzem i odpowiada on za bezpieczeństwo króla. Gdy go zabije sprzeciwi się obowiązującym zasadom. Wie również , że jeżeli ludność się dowie o zabójstwie króla Dunkana , to za wszelką cenę będą chcieli znaleźć tego który im to zło uczynił.
Makbet przyznaje się sam przed sobą , iż jego ambicja i chęć przejęcia tronu spowoduje zabójstwo Dunkana. I stało się , razem z żoną Lady Makbet zabijają króla Dunkana.
W akcie III scenie 1 , Makbet czuję się zagrożony przez Banka , ponieważ był on przy przepowiedni czarownic. Boi się ujawnienia prawdy , a co za tym idzie poddania się karze. Dlatego też Makbet postanawia wynająć płatnego zabójcę , który ma zabić Banka. Boi się przejęcia tronu przez synów Banka , bo jak mówiła przepowiednia to oni przejmą tron. Odważny władca nikogo innego się nie boi , lęka , nabiera pewności siebie jest zdeterminowany i po trupach dąży do celu. Podbudowany tym że jest jedynym spadkobiercą tronu wie , że trzeba zabić Banka. W tym momencie Makbet wypowiada apostrofe do losu „ Losie , wzywam Cię w zapasy![…]”
Płatni zabójcy zabijają Banka, jednak jeden z jego synów ucieka. Stanowczy Makbet w konsekwencji zabija jeszcze jego drugiego syna oraz żonę.

Podsumowując średniowieczny doskonały rycerz wyznający etos , przemienia się w bezwzględnego zabójcę kierujący się chęcią przejęcia władzy. Z osoby niezdecydowanej , manipulowanej przez żonę staję się pewny siebie. Warto również wspomnieć o bogactwie i przepychu jaki był w domy Makbeta. Z szanowanego , godnego mającego uznanie króla wasalem stał się biednym samotnym człowiekie , którego ambicja i rządza władzy zgładziła.


Polecasz? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Teksty kultury