profil

"Antygona" - jako dzieło ponadczasowe

poleca 85% 128 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

,,Antygona " jako dzieło ponadczasowe. Główna bohaterka tragedii Sofoklesa jest przedstawiana jako symbol buntu, śmiałości, odwagi. Poświęciła całe swoje doczesne życie w imię miłości do brata. Sprzeciwiła się władcy, aby oddać należytą cześć Polinejkesowi. Czy mamy brać z Antygony przykład? Czy to dzieło może nas czegoś nauczyć? Postaram sie udowodnić moja tezę w kilku argumentach.
Antygona podejmując decyzję sprzeciwienia się Kreonowi kierowała się miłością do zmarłego brata. Zrezygnowała ze swojego arystokratycznego życia. W dzisiejszych czasach niektórzy musza wybierać pomiędzy miłością , a ułożonym życiem. Niestety nie każdy potrafi postąpić tak jak Antygona i wyrzec się dóbr materialnych.
Bohaterka tragedii Sofoklesa jest symbolem buntu. Potrafiła sprzeciwić się władzy w tamtych czasach było to niedopuszczalne zwłaszcza jeśli była to kobieta. W dzisiejszych czasach często buntuję się młodzież przeciwko rodzicom ( młodzież jako porównanie do Antygony, rodzice- władza, Kreon). Jednak na przykładzie Antygony można stwierdzić , że takie zachowanie nie popłaca.
Antygona jest przykładem osoby, która starła się w jakiś sposób wpłynąć na władzę, jednakże była bezsilna. Współcześnie również często społeczeństwo nie zgadza się z rządami określonej jednostki. W dzisiejszych czasach możemy pisać apelację, urządzać strajki, protesty. Niestety trzeba przyznać, że rzadko kiedy przynoszą one upragniony cel.
Podsumowując, uważam, iż w ,, Antygonie" zawarte są wartości jakimi ludzie kierują się w dzisiejszych czasach. Możemy brać przykład z Antygony. Była kobietą, która poświęciła swoje życie w imię miłości do brata. Uczy nas jak bezwarunkowa może być miłość do rodziny, ponieważ współcześnie coraz częściej możemy spotkać bliskich, którzy nie utrzymują ze sobą kontaktów. Możemy również dowiedzieć się, iż można sprzeciwić sie władzy, jeśli jest ona sprawowana w zły sposób.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta