profil

Charakterystyka porównawcza Achillesa i Hektora.

poleca 85% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Achilles i Hektor to jedni z bohaterów ,,Iliady” Homera. Obaj byli najwaleczniejszymi żołnierzami w swoich armiach. Achilles był Grekiem, synem bogini morskiej Tetydy i Peleusa. Hektor zaś pochodził z Troi. Jego ojcem był król trojański Priam , a matką Hekabe. Achilles był ulubieńcem bogów. Sam był do nich podobny, jako heros był nieśmiertelny. Jego jedyny czuły punkt to pięta. Zranienie tego miejsca powodowało śmierć. Hektor nie miał korzeni boskich, ale królewskie (mimo to był zwykłym śmiertelnikiem). Obaj wojownicy byli niezwykle przystojni i piękni.

Achilles miał delikatne rysy kobiece, o czym dowiadujemy się z fragmentu mitu ,,o wojnie trojańskiej” kiedy to matka ukryła go na dworze króla Likomedesa. ,,Młodziutki książę był tak delikatnej urody, ze w sukniach królewskich wydawał się siostrą królewien”. Hektor miał zupełnie odmienną urodę: był męski, dobrze zbudowany, uroczy, boski; jak pisze Homer: ,,...-by zgubić boskiego Hektora-miejsce gdzie ostrze wbić w ciało urocze mógłby najłatwiej”. Na jego czarnych włosach powiewała kita hełmu.

Grek mimo delikatnej postawy był potężny, bo jak mówiła przepowiednia miał on być potężniejszy od ojca. Achilles był również doskonałym jeźdźcem, można mu również przypisać doskonałą znajomość sztuk walki. Syn Peleusa umiał sobie poradzić w każdej sytuacji, w czym pomagała mu umiejętność szybkiego biegania. ,,Spojrzał na niego złym okiem i rzekł szybkonogi Achilles”. Jak mówią te słowa Achilles był przepełniony złością i gniewem. Miał żelazne serce, nie chciał nawet rozmawiać z Hektorem, gdy on poprosił go o wysłuchanie. Jednak jego złość i chęć zemsty była uzasadniona i wynikała z tego, że był bardzo oddany Patroklesowi i cenił przyjaźń ponad wszystko. Nie mógł się powstrzymać i chciał za wszelką cenę pomścić śmierć przyjaciela. Udało mus się to-zabił Hektora a jego zwłoki z dumna twarzą zbezcześcił. W stosunku do innych cechy charakteru Achillesa ujawniały się w okrutnych czynach. Był zawzięty, nieposkromiony, niezłomny, uparty. Przykładem tego jest bunt i odmowa walki, gdy Agamemnom zabrał mu brankę.

Hektor to postać zupełnie inna od swojego przeciwnika. Był waleczny i honorowy i mimo, że wiedział o czekającej go porażce z Achillesem walczył do końca, nie poddawał się. To świadczy o jego odwadze: ,,Jednak nie padnę bez walki, w śmierć nie odejdę bez sławy”. Myśląc aby po śmierci Achillesa oddać jego ciało Grekom, Hektor okazał swoja szlachetność. Taki właśnie był Trojanin dla wszystkich ludzi. Zaś Achilles nigdy nikogo nie chciał słuchać, ani nikomu pomagać. Jednak przy głębokich przeżyciach był zdolny do wzruszeń, bo w ostateczności zlitował się nad zrozpaczonym Priamem i oddał ciało zabitego przeciwnika. Hektor był bardzo szlachetny chciał zawrzeć układ z Achillesem, jednak ten nie zgodził się. Trojanin był bardziej zrównoważony od Greka, kierował się rozsądkiem a nie emocjami. Był również bardzo przywiązany do rodziny.
Sądzę, że postawę pozytywną moglibyśmy przypisać Hektorowi a negatywną Achillesowi. Cechą, która szpeciła jego charakter było okrucieństwo. Nie umiał okazać skruchy, ani litości. Hektor natomiast był spokojny, zrównoważony. Dlatego powinniśmy naśladować właśnie jego.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury