profil

Wzorce osobowe na przełomie wieków

poleca 85% 144 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W świcie, w którym żyjemy, cały czas coś się zmienia. Człowiek, religia, prawa, a co najważniejsze jeśli chodzi o człowieka, to wzór jakim powienien być na daną epokę czasową.
W antyku wzorem osobowym był człowiek, który przede wszystkim musił być waleczny i wierny swojemu narodowi ze względu na częste wojny, mające miejsce w tamtych czasach. Równie ważną cechą jest religijność. Myślę, że wzorem osoby, która ma wszystkie powyższe cechy jest Achilles; tesalski bohater słynący z niewrażliwości na ciosy z wyjątkiem pięty. Ten waleczny pół bóg oprócz wzoru parenetycznego był też niezrówananym dowódcą.
Po starożytności nastało średniowiecze; czas religii, honoru, oraz sztuk takich jak gotycka czy romańska. Myślę, że osobą będącą wzorem w tamtych czasach powinienbnbyć ktoś o głębokiej wierze, ponieważ była ona kluczową sprawą w średniowieczu. Takim człowiekiem jest asceta, między innymi Św. Aleksy. Asceta to osoba umartwiająca się, i pozbawiająca się dobrowolnie swoich dóbr materialnych na chwałę bożą.
Według mnie, dzisiejszy wzorzec parenetyczny to Oskar Schindler. W 1942 roku podczas wojny sporządził on słynną ''Listę Schindlera'', na której widniały nazwiska ludzi, których zdołał odkupić i ocalić od śmierci w Auschwitz - Birkenau. Myślę, że Schindler częściowo nawiązuje do średniowiecznego ascety.
Czas płynie szybko, a z nim zmieniają się wzorce osobowe. Mam nadzieję, że ta praca chociaż częściowo potwierdza ten fakt.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta