profil

Uszczelnianie murów i woda w piwnicy

poleca 85% 859 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Woda w piwnicy to nie lada problem dla właściciela każdego domu. Śmierdząca ,stęchła woda i odpadający tynk ze ściany to przerażający widok dla każdego. Wielu fachowców oferuje wcale nie tanią pomoc która nie przynosi żadnych korzyści , nawet czasami pogarsza sytuacje. Co robić w takiej sytuacji?
Po pierwsze nie panikować i sprawdzić starannie pochodzenie wody. Wybrać wodę do suchego i oznaczyć miejsca z których się leje.

Woda może przedostawać się przez posadzkę. jest to wynik wadliwej wykonanej izolacji poziomej pod posadzką albo za słabego betonu. Beton taki nie jest w stanie "przycisnąć" swoim ciężarem wybijającej wody gruntowej, w niektórych miejscach beton dodatkowo pęka i przez szczeliny woda może wydostać się na powierzchnie.

Woda ze ścian. W takim przypadku woda gruntowa przebija się ze ścian z powodu wadliwej izolacji pionowej ściany zewnętrze piwnicy. Dość często folie,bitumy ulegają mechanicznemu uszkodzeniu, degradacji, izolacje zostały wadliwie założone np kiedy folia kubełkowa nie została precyzyjnie przymocowana do ściany która miała ochraniać. W takim przypadku woda z opadów wpada pomiędzy folie i mur i mur przecieka. Woda również może się wlewać do piwnicy , pęknięciami spowodowanymi przez wibracje dochodzące z ulicy, np tiry które poruszają się nie remontowanej nawierzchnie. Woda ze ścian również przejdzie jeżeli ściana popęka z powodu osiadania fundamentów.

Woda z sufitu piwnicy. Nie rzadko nad piwnicami lub garażami umieszcza się tarasy. Jeżeli na tarasie została źle wykonana izolacja pozioma lub spad to woda z tarasu będzie stać na kafelkach albo znajdzie przejście w źle wykonanej izolacji , wtedy wniknie w strop i przeleje się do piwnicy.

Czy uszczelnianie murów jest odpowiedzią na wodę w piwnicy? Jak najbardziej. Ale trzeba bardzo uważać na wykonawców takich prac oraz na technologie przez nich używane. Niektórzy fachowcy używają technologi całkowicie nie skutecznych . Używają środków hydrofobowych (uszczelniaczy) np. Izomur jako panaceum na wszystko. Smarują na mury te środki zapominając o efekcie zaklejenia naturalnych kanałów wyciągających parę z murów. Z jednej strony uszczelnią powierzchniowo mur od środka a z drugiej nawalą styropian i myślą ze sprawa załatwiona. Również wykonywana przepona pozioma - poprzez iniekcje krystaliczną może również być nieskuteczna jeżeli po iniekcji nie pozwoli się murom samodzielnie oddychać poprzez nałożenie odpowiedniego tynku krzemianowego. Uszczelnianie murów musi być dobrze zaplanowane i wykonane.

Są obecnie środki i systemy do kompleksowego zabezpieczania murów przed wilgocią ale co z tego jak fachowcy nie chcą się uczyć i stosują metody jeszcze modne w PRL'u np grzanie murów, albo mechaniczne podcinki piłami. Stosowanie nowoczesnych metod opartych nie tylko na iniekcji krystalicznej ale również na szerokiej bazie uszczelniaczy, żywic i tynków mineralnych wykonanych w odpowiednim reżimie technologicznym. Są firmy które przestrzegają zasad rozsądku i nowych technologii, np http://bud-tex.pl/ gdzie na zakładce osuszanie budynków można zobaczyć do czego doprowadzają zaniedbania technologiczne czy konstrukcyjne starych i o zgrozo nowo budowanych domów czy osiedli. Są oczywiście i inne firmy ale należy pamiętać! Przed wyborem firmy do osuszania należy sprawdzić technologie którą się ta firma posługuje oraz obiekty referencyjne. Powodzenia w pozbywaniu się wody w piwnicy dla wszystkich !

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Typ pracy