profil

Obrazy matki w polskiej literaturze okresu romantycznego.

poleca 87% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Reprezentantką całej galerii matek okresu romantycznego jest postać Rollisonowej z III części Dziadów.
W sceny VIII Adama Mickiewicza, zrozpaczona kobieta na wieść , że jej syn został zamknięty w wielińskim więzieniu , przybywa do senatora ''.
Jest świadoma ,że jej syn w trakcie przesłuchania został strasznie pobity i , że teraz cierpi''.
Matka błaga senatora o kilka minut spotkania , lecz ten odmawia pozwala jedyne by ksiądz Piotr się z nim spotkał . Senator kazał zabić więżnia pozorując wypadek mianowicie zostawił otwarte okno w celi i stołek.
Adam Mickiewicz pokazuje nam postać matki''ROLLISONOWEJ'' która była bezradna, nie mogła w żaden sposób pomóc swojemu jedynemu dziecku.
A.M pokazuje także ogromną miłość matki do syna , kobieta wie że życie jej syna jest zagrożone lecz pragnie uchronić go przed okrucieństwem świata .
Lecz zło zatriumfowało przynosząc matce ogromną tragedie....

W drugim utworze A.M ''Do matki polki'' 1830r. powstała.
Mickiewicz pisze iż matka powinna ; wychować swoje dzieci w duchu patriotyzmu , i być świadoma co może spotkać jej synów , którzy będą walczyć o nasz kraj . Powinna także uświadamiać swoim synom co ich może spotkać......

Postać kochającej matki pokazuje nam Juliusz Słowacki , który jest twórcą pięknych , zwruszających listów które pisał do matki przez całe swoje życie.
W wielu utworach lirycznych kreśli portret swojej matki.
W wierszu ''Testament mój'', który jest pożegnaniem z matką, rodakami, przyjaciółmi prosi by jego serce zostało spalone w aloesie i oddane Matce .
W1849r, Matka spotykała się z synem przed jego śmiercią, przybyła z Litwy do Wrocławia i wkrótce potem Juliusz Słowacki zmarł.
J.S pokazuje jakie wielkie uczucie łączyło go z matką, pokazuje ogromną miłość do niej i tęsknotę ....


Z tego zdawłałam na egzaminie semestralnym i zaliczyłam na 4. mam nadzieje że się przyda...

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury