profil

Opierając się na poznanych utworach Ignacego Krasickiego, uzasadnij jego krytyczną ocenę rzeczywistości.

poleca 85% 264 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Ignacy Krasicki

Społeczeństwo XVIII-wieczne, polskie społeczeństwo, nie reprezentowało swoją postawą samych pozytywnych wartości. Zresztą chyba żadne społeczeństwo nie jest idealne. Ignacy Krasicki chcąc jakoś wpłynąć na jego postępowanie, a przynajmniej zmusić ludzi do przemyśleń, napisał wiel utworów, w których zawarł krytykę wad ludzkich zaobserwowanych u Polaków. Jego dzieła nie mierzyły w konkretną jednostkę, lecz w ogół społeczeństwa.

Krasicki był dobrym obserwatorem. Dostrzegał wiele wad w ludziach. To właśnie one stawały siętematem bajek i satyr. Celem tego było pozytywne wpłynięcie na postępowanie społeczeństwa, zmienienie go na lepsze. Wszystkie te utwory były swoistą branią, którą posłużył się Krasicki. Bajki przedstawiały gorzką rzeczwistość, natomist satyry ośmieszały wady.

"Przyjaciele" to typowa bajka, która obrazuje, jak fałszywi i niewierni potrzfią być ludzie w przyjaźni. Ich obłuda i zakłamanie często mogą doprowadzić do przykrych konsekwencji. Jej morał można przedtswić za pomocą znanego porzekadła: prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

Bajka "Szczur i kot" przedstawia nam dwie kontrastowe postawy. Szczur reprezentuje tu cechy charakterystyczne dla człowieka zarozumiałego, zapatrzonego w siebie i bardzo wyniosłego. Zostaje on ukarany za swoje postępowanie przepadając w paszczy kota, który symbolizuje cwaniactwo, wyrachowanie i spryt.

W bajce "Kruk i lis" mamy do czynienia z podobną sytuacją. Występują tu dwie postacie o kontrastowych charakterach. Tytułowy kruk jest naiwny i niesamowicie łasy na komplementy. Przemawia też przez niego ogromna lekkomyślność, a wręcz głupota. Lis przedstawia typowe dla siebie cechy: cwaniactwo, podstępność, spryt, bezwzględność, skąpstwo, a także umiejętność manipulowania innymi dla własnej korzyści.

"Dewotka" jest bajką, w której Krasicki przejawia swoją niechęć do spraw relegijnych. Przedstawia tu pobożność na pokaz, która jest obłudą wobec Boga i rzeczową karygodną dla prawdziwich chrześcijan.

Satyry spełniały trochę inną rolę niż bajki. Ich treść raczej ośmieszała ludzkie wady i z nich szydziła. Jedną z najbardziej znanych satyr Krasickiego jest "Pijaństwo". Autor (kolejny raz na zasadzie kontrastu) przedstawia w niej dwie postacie. Jedna z nich zawiera w sobie złe cechy, natomiast druga jest jej przeciwieństwem. Z kolei satyra "Do króla" obrazuje zarzuty, które pozornie skierowane są do króla. Jednak tylko poornie, bo tak naprawdę udezraja w szlachtę.

Podsumawując, Ignacy Krasicki skrytykował społczeństwo w swoich utworach, gdyż bardzo poruszyło go jego złe postepowanie. Nie chciał pozostać bierny wobec tego, co dzieje się z ludźmi. Chciał to zmienić, a przynajmniej spróbować. Dzięki temu zostawił widoczny ślad i zapisał się w literaturze. Jego utwory są aktualne do dziś i nie straciły na wartości. Nie wiem, czy to dobrze czy źle, ponieważ nasze społeczeńswto nie pozostaje ubogie w wady, ale przecież nikt nie jest idealny i zawsze będzie można zmienic cos na lepsze.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Gramatyka i formy wypowiedzi