profil

Dworek szlachecki - opis przewodnika

poleca 85% 269 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Witam Państwa na dworku szlacheckim, po którym zaraz odbędziemy wycieczkę. Takie dworki są charakterystyczne dla Polski, nigdzie indziej nie występują.

Budynek wzniesiony został na wzniesieniu, a w jego najbliższym otoczeniu posadzono brzozy. Wokół niego leżą żyzne i wzorowo utrzymane niegdyś pola uprawne, które nawadniane są z pobliskiego strumienia. Te elementy podpowiadają nam, ze dwór można traktować jako twierdzę lub świątynię. Nie jest to jednak wielka budowla, lecz jak państwo widzą jest bardzo schludna i czysta. Zbudowano go z drewna pobielonego od zewnątrz, swą solidność zyskuje dzięki murowanym fundamentom, które były rzadkością w tamtych czasach. Obok stoi wielka stodoła, w której mieściły się plony z pól. Jak widać wnętrze nie jest zbyt nowoczesne nawet jak na dawne czasy, lecz jest bardzo zadbane. Na ścianach wiszą portrety bohaterów narodowych, czyli Kościuszki, Rejtana i Jasińskiego oraz tradycyjny stary zegar wydzwaniający Mazurka Dąbrowskiego. Gospodarze byli na pewno niebywale pracowici oraz schludni o czym świadczy wspaniałe utrzymanie dworku oraz jego otoczenia. Drzwi zawsze były otwarte, gdyż gościnność to cecha charakterystyczna Polaków, jak głosi przysłowie „gość w dom, Bóg w dom”.

Taki styl budownictwa powoli wraca do łask, możemy zobaczyć już nowe domy z charakterystycznymi kolumienkami. Miejmy nadzieję, że wspaniałe tradycje i obyczaje z tamtych czasów jeszcze kiedyś powrócą do łask.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Podobne tematy