profil

Czy zajazd jest rozwiązaniem?

poleca 85% 201 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Dzisiaj zastanowimy się, czy zajazd był rozwiązaniem problemu własności zamku między Sędzią a Hrabią.

Jak wiemy Hrabia wraz z częścią zaścianku Dobrzyńskiego zorganizowali zajazd na posiadłość Sędziego, aby wyegzekwować prawa do zamku należącego niegdyś do Stolnika Horeszki. Hrabia, który wielbił budowle gotyckie chciał odebrać Sędziemu zamek, którym opiekował się on po śmierci Stolnika.

Od wielu już lat, sprawa własności toczyła się w kolejnych sądach, aby powrócić do Soplicowa, gdzie miała zostać rozstrzygnięta przez zajazd. Dopiero zajazd wydawał się rozstrzygnięciem tego trudnego problemu. Gerwazy, organizator zajazdu i stanowczy wróg Sopliców uważał, że tylko ten sposób jest dobry i sprawiedliwy. Podczas przejazdu szlachty do Soplicowa, Tadeusz został aresztowany przez Hrabiego. Hrabia, który jako pierwszy dotarł na miejsce zaczął nawoływać do poddania się, jednak Sędziemu było nie po myśli poddać się i zgodził się jedynie na pertraktacje, które miały odbyć się następnego dnia. Szlachta żądna krwi wybiła cały drób folwarczny i wypiła całe zapasy alkoholu Sędziego, w wyniku czego zasnęła. Zawiadomieni przez kogoś Moskale aresztowali uczestników zajazdu. W wyniku tego wywiązała się walka z Moskalami, nie pomogła ona w sprawie rozstrzygnięcia własności zamku, przyniosła jedynie śmierć wielu osób, w tym księdza Robaka. Porozumienie co do własności zamku zawarto dopiero po wiadomości o zaręczynach Tadeusza Soplicy i Zosi Horeszkówny, mianowicie oddano go Tadeuszowi i Zosi.

Mam nadzieję, że wszyscy ludzie czytający ten artykuł uświadomią sobie, że zajazd jest tylko formą przemocy rzadko niosącą ze sobą jakiekolwiek korzyści. Chociaż trzeba przyznać, iż w tym przypadku wynikło ich kilka: uratowanie Tadeusza od samobójstwa, wyjawienia prawdy o śmierci Stolnika i życiu Jacka Soplicy. Po tym wydarzeniu, zjednoczyła się szlachta Litewska przeciw zaborcy Rosyjskiemu, wyrażając chęć pomocy Napoleonowi w czasie wojny z Rosją. Trzeba jednak zaznaczyć, że zajazd przyniósł bardzo wiele niepotrzebnych ofiar. W czasach gdy ojczyzna była pod zaborami, okupowana przez wrogów, patrioci byli wysyłani na Sybir, Polacy nie powinni walczyć miedzy sobą, a powinni zjednoczyć swoje siły przeciwko wspólnemu wrogowi Rosjanom. To przez niezgodę, przekupstwo i warcholstwo w polskim narodzie, była ona w niewoli...

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty