profil

Jan Paweł II

poleca 85% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Dziś człowiek tak często nie wie, co nosi w sobie, w głębi swej duszy, swego serca. Jak często jest niepewny sensu swego życia na tej ziemi. Ogarnia go zwątpienie, które przeradza się w rozpacz.”
Jan Paweł II
Jan Paweł II, czyli Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach jako drugi syn Karola Wojtyły, porucznika Cesarskiej i Królewskiej Armii i Wojska Polskiego oraz Emilii Wojtyły (Kaczorowska) szwaczki. Rodzice dali mu imię po ostatnim cesarzu Austrii Karolu Habsburgu . Karol został ochrzczony w kościele parafialnym dnia 20 czerwca 1920 roku przez księdza Franciszka Żaka. Papież miał brata Edmunda, który został lekarzem i zmarł w wieku 26 lat na szkarlatynę. Olga, siostra Karola zmarła tuż po urodzeniu w 1914r w Krakowie. W dzieciństwie chłopiec otrzymał zdrobnienie Lolek. Papież, gdy był mały uwielbiał grać w piłkę nożną, jeździć na nartach, piesze wędrówki. W pierwszej klasie ks. Kazimierz Figlewicz zachęcił go do przystąpienia do kółka , którego stał się prezesem. Karol Wojtyła zainteresował się również teatrem. Występował w przedstawieniach kółka teatralnego. Gdy Karol miał 9 lat przeżył tragedię, gdyż zmarła jego matka wtedy napisał jeden ze swoich pierwszych wierszy :
Emilii matce mojej
Nad Twoją białą mogiłą 
Białe kwitną życia kwiaty-
- o, ileż lat to już było
bez Ciebie – duchu skrzydlaty-
Nad Twoją białą mogiłą 
Od lat tylu już zamkniętą,
spokój krąży z dziwną siłą,
z siłą, jak śmierć niepojętą.
Nad Twoją białą mogiłą,
Cisza jasna promienieje,
Jakby w górę coś wznosiło,
Jakby krzepiło nadzieję.
Nad Twoją białą mogiłą 
Klęknąłem ze swoim smutkiem-
o, jak to dawno już było
jak się dziś zdaje malunkiem.
Nad Twoją białą mogiłą
O Matko – zgasłe kochanie –
Me usta szeptały bezsiłą:
-Daj wieczne odpoczywanie-

Jesienią 1942 roku Karol Wojtyła podjął decyzję o wstąpieniu do seminarium duchownego. Jako że Niemcy zakazali wówczas kształcenia seminarzystów, uczęszczał do tajnego seminarium założonego przez metropolitę krakowskiego, arcybiskupa Adama Sapiehę. Z jego też rąk przyjął w listopadzie 1946 roku święcenia kapłańskie. Karol Wojtyła przez 32 lata uczył się i został biskupem następnie arcybiskupem i kardynałem. 16 października o godzinie 16:16 1978 roku został ogłoszony wynik wyboru, w którym okazało się, że papieżem został Karol Józef Wojtyła. Przybrał on wtedy imię Jan Paweł II. Dnia 13 maja 1981 roku papież został postrzelony w brzuch i rękę przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę. Jan Paweł II leżał w szpitalu przez 22 dni. W 1992 roku papież zachorował na chorobę Parkinsona. W tym samym roku przeszedł również ciężką operację usunięcia guza nowotworowego na jelicie grubym. Swoje bóle odnosił do cierpienia Chrystusa. 2 kwietnia 2005 o godzinie 21:37 papież zmarł. Nastąpiła wtedy żałoba narodowa. W czasie pogrzebu Jana Pawła II na jego trumnie leżała księga, którą zamknął wiatr co utrwaliło się w naszej pamięci. Był to pierwszy papież Polak.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty