profil

Emigracja

poleca 85% 301 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Emigracja
Z roku na rok coraz więcej ludzi wyjeżdża za granicę. O tym coraz częściej zauważalnym zjawiskiem rozmawiałem z Joanną (…).
-Polacy coraz częściej wyjeżdżają za granicę. Czy w Polsce jest już tak źle?
-Uważam, że w Polsce nie jest wcale tak tragicznie. Jednak ludzie wolą wyjechać, by zarabiać więcej niż w Polsce. Przez to rozwija się gospodarka innych krajów, a nasza niestety kurczy się. Jeśli ludzie znaleźliby w sobie więcej cierpliwości to nasz kraj rozwinąłby się i łatwiej byłoby pracodawcom oferować większe zarobki.
-A czy wiesz jak ludzie żyją w innych państwach?
-Słyszałam że wcale nie jest tam tak łatwo. Wbrew pozorom nie jest łatwo znaleźć tam dobrą pracę. Mojej znajomej udało się, lecz początki miała ciężkie. W obecnej chwili pracuje jako menedżer kawiarni. Jednak już od początku miała jeden ogromny plus. A mianowicie władała dobrze językiem angielskim.
-Czy zamieszkała tam na stałe?
-Tak. Jednak wyjeżdżając myślała o dorobieniu się i powrocie. Gdy dostała tam ciekawą i dobrze płatną pracę zaczęła rozważać stały pobyt na Wyspach Brytyjskich. Obecnie mieszka tam od ponad 3 lat i planuje założyć rodzinę. Ma wielu znajomych. Z początku dość często wracała do kraju odwiedzić rodzinę, lecz teraz robi to coraz rzadziej. Choć wiem, że bardzo tęskni.
-Wielu ludzi zostaje tam na stałe, tak jak twoja znajoma?
-Sądzę że nie. Z różnych opowieści słyszałam, że niektórym w ogóle nie udaje się zdobyć pracy. Jednak są to rzadkie przypadki. Głównie ludzie jadą na kilka miesięcy, tylko po to, by zarobić większe pieniądze. By dorobić się pracują nie po 8 godzin, lecz po 12 lub nawet więcej.
-Czy faktycznie jest tam wszystko tańsze niż w Polsce?
-Wiem, że odzież markowa, perfumy, galanteria skórzana są dużo tańsze niż w Polsce. Jednak wyżywienie jest bardziej kosztowne. Polacy wyjeżdżając na kilka miesięcy zaopatrują się w żywność z naszego kraju. Biorą wszystko co można przechować jakiś czas. W tych krajach wiele rzeczy jest produkowane masowo z długimi terminami przydatności do spożycia przez co produkty zawierają wiele konserwantów. U nas wiele rzeczy jest naturalnych.
-Co sądzisz o tych wyjazdach?
-Uważam, że jeśli w Polsce rząd zmieniłby cokolwiek, aby stać się krajem o gospodarce przybliżonej do tej lepiej rozwiniętych państw unii europejskiej, to ludzie nie musieliby wyjeżdżać. W Polsce jest niewielu fachowców. A i tak wielu z nich wyjeżdża z kraju by mieć szansę dalszego rozwoju i większych zarobków.
-Czy ty kiedykolwiek zastanawiałaś się nad wyjazd za granicę w poszukiwaniu lepszej pracy?
-Nie, nigdy o tym nie myślałam. Gdy byłam młodsza nie było takiej mody na wyjazdy. Wraz z mężem założyliśmy własny interes. Dziś dobrze stoimy, nie mamy problemów finansowych. Mamy trójkę wspaniałych dzieci. W tym czasie za nic w świecie nie zdecydowałabym się na wyjazd.
-Dziękuję Pani za rozmowę
Z Joanną (…)rozmawiał (…)

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty