profil

Walka o opanowanie wybrzeży morza Śródziemnego podczeas II wojny światowej

poleca 85% 240 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jednym z warunków zwycięstwa państw osi było opanowanie wybrzeży Morza Śródziemnego. Pozwoliłoby ono Włochom i Niemcom rozciągnąć kontrole na Afrykę i Bliski Wschód. następnie wojska osi mogłyby dotrzeć do Indii i połączyć się z armią Japońską.
Na początku wojska Niemieckie liczyły, że zadanie to wykonają wojska Włoskie.
Później jednak Hitler musiał do tego zaangażować swoje wojska. Zmusiły go do tego klęska wojsk włoskich w bojach z Anglikami i ich nieporadność w walkach z Albanią i Grecją.
Wiosną 1941r. wojska niemieckie zajęły już Grecję, Albanię, a także Jugosławię. Na części jej terytorium Niemcy utworzyli zależne od nich Państwo Chorwackie.
Silny Korpus Afrykański (Afrika Korps) Hitler skierował na północne wybrzeże Afryki.
Jego zadaniem było opanowanie Egiptu, a także wyparcie wojsk Brytyjskich z rejonu Bliskiego Wschodu.
O losach walk zdecydowała wielka bitwa pancerna w dniach 23 października – 3 listopada 1942r pod El Amalein. Wojska Afrika Korps próbowały tam przełamać ostatnią już linię obrony wojsk brytyjskich w Egipcie. Ich natarcie w końcu załamało się. Wówczas osłabione wojska niemieckie rozpoczęły odwrót. Ostatecznie w maju 1943r. liczące ponad 250tys. żołnierzy wojska niemiecko-włoskie skapitulowały w Afryce, lub wycofały się do Europy

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta