profil

W miastach starożytnych

poleca 83% 1020 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Rola miast starożystnych

Jednym z ważnych osiągnięć ludów starożytnych była budowa miast. Pierwsze powstały w Palestynie, Egipcie i Mezopotamii. Dopiero wiele wieków póżniej zakładano miasta w innych rejonach świata staróżytnego, między innymi w Grecji i Rzymie.
W miastach starożytnych lub ich pobliżu władcy wznosili swoje siedziby, budowali świątynie ku czci różnych bóstw.
Na targowiskach spotykali się kupcy, którzy sprzedawali swoje towary zarówno mieszkańcom, jak i przybyszom z dalekich stron. W miastach znajdowały się również warsztaty rzemieślnicze, a także obiekty, w których można było spędzać wolny czas.

W Babilonie w XVII w. p. n. e.

Najwspanialszy starożytnego Wschodu był położony nad Eufratem Babilon. Stanowił on ważny środek handlu oraz rzemiosła. Budził podziw ówczesnych ludzi. Zbudowano w nim ponad 50 swiątyń. Okazałą budowla był też pałac królewski i tak zwane "wiszące ogrody". Znajdowały się one na płaskich dachach i tarasach pałacowych.
Miasto leżało po obu stronach Eufratu. Z jednej strony rzeki na drugi można było dostać się po kamiennym moście albo tunelem o długości 120 metrów wydrążonym pod korytem rzeki.

W Atenach w V w. p. n. e.

Spośród licznych miast greckich rozkwit osiągnęły Ateny.
Miasto zasłynęło jako ośrodek rzemiosła. Tutejsi garncarze wytwarzali piękne, słynne w ówczesnym świecie wazy.
Ateny stanowiły również ważny ośrodek handlu. Statki
z towarami zawijały do połozonego niedaleko portu Pireus.
Był on połączony z miastem tzw. długimi murami. Dzięki nim, w razie ataku, trudno było nieprzyjacielowi odciąć Ateny od dostępu do morza.
zycie miasta skupiało się na centralnym placu zwanym agorą. Tutaj przekupnie sprzedawali codziennie swoje towary. Odbywały się tu też liczne uroczystości.
Jednak starożytne miasto nie składało się wyłącznie z reprezentacyjnych, okazałych gmachów. Większą część zabudowy stanowiły zwykłe domy mieszkalne. Stałe one przy krętych, niekiedy przy wąskich uliczkach, na których od wczesnego świtu panował ożywiony ruch. Z warsztatów rzemieślniczych dochodziły odgłosy pracy, przemieszczali się liczni przechodnie. Kobiety gromadziły się przy studniach ulicznych, gdyż domy ateńskie zazwyczaj nie miały wody bieżącej. Uliczne kuchnie oferowały pożywienie dla zgłodniałych. Odpadki wyrzucano do rynsztoka, skąd zabierali niewolnicy i wynosili je poza bramy miasta. Mimo to ulice były brudne. Resztki pożywienia, a także ulicze bajora ze stojącą wodą, stwarzały doskonałe warunki do rozmnażania much, pcheł, komarów i szczurów, które roznosiły zarazki grożnych chorób. Dlatego tak często wybuchały epidemie.

Rzym w I w. n. e.

Według legendy Rzym został założony w 753 r. p. n. e. Położony na terenie pagórkowatym, zyskał miano "miasta na siedmiu wzgórzach". W ciągu wieków z małej osady przekształcił się w stolicę olbrzymiego państwa i największe miasto starożytnego świata.
Do Rzymu przybywali liczni podróżni, głównie kupcy oferujący towary z ówczesnego świata. Tu bowiem zbiegały się drogi łączące stolicę państwa rzymskiego z najodleglejszymi zakątkami świata.
Większa część miasta była ciasno zabudowana - domy stawiano jeden obok drugiego. W razie pożaru ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie z domu na dom, co bardzo utrudniało gaszenie. Często jedynym sposobem zatrzymania fali ognia było wyburzenie całych domów.
Poważnym problemem, było też zaopatrzenie ludzi w wodę. Rozwiązano go, budując wodociągi - akwedukty.
Dzięki nim woda z górskich źródeł docierała do miasta.
Czerpano ją z ulicznych studni. Bogatych Rzymian stać było jednak na to, by doprowadzić wode do domów.
Centrum Rzymu stanowił plac nazywany Forum Romanum.
Wokół niego znajdowało się wile wspaniałych budowli, w tym świątyń. Tutaj odbywały się ważne uroczystości religijne i państwowe.
Wszyscy Rzymianie chętnie uczęszczali do łażni publicznych nazywanych termami. Można w nich było przyjemnie spędzić czas. Zażywano tu nie tylko kąpieli, lecz także korzystano z biblioteki, a w salach wykładowych wysłuchiwano dyskusji uczonych. Opłaty za wstęp do term były bardzo niskie, więc nawet ubodzy ludzie mogli z nich korzystać.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty