profil

Czy Adam Mickiewicz zasłużył sobie na miano wieszcza narodowego.

poleca 85% 1139 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz

Jestem głęboko przekonana, że Adam Mickiewicz zasłużył sobie na miano wieszcza narodowego.

Dowodem tego są poniższe argumenty.
Jako pierwszy przepowiedział nowy ustrój Polski, świadczy o tym podtytuł w „ Panu Tadeuszu” ostatni zajazd na Litwę. Upadek Polski pokazuje nam przez przymiotnik ostatni. O czym mówią następujące cytaty: „ Ostatni, co tak poloneza wodzi”, „ ostatni zajazd na Litwę”,
„ ostatni woźny trybunału”. Przepowiada ustrój demokratyczny,
pokazany w „ Panu Tadeuszu”, gdy Tadeusz i Zosia uwłaszczają chłopów. Najlepiej potwierdzą moje słowa odpowiednie cytaty:
„ Sami wolni, uczyńmy i właścian wolnemi,
nadajmy im w dziedzictwo posiadania ziemi”. Kolejny argumentem jest przepowiedzenie wolnej i niepodległej Polski:
„ O wiosno, kto cię widział w naszym kraju,
Wiosno nadziei, wiosno urodzaju.” Stwierdza, że Polska odzyska niepodległość za 100 lat. O czym mówi cytat:
„ Nim się usta znajdą wiek przeminie”. Jednak pomylił się, ale tylko o 16 lat. Poeta marzy o sprawiedliwej Polsce, w której nie będzie problemów klasowych,a każdy chłop będzie umiał czytać i pisać. Co oznacza cytat:
„ O gdybym, kiedy dożył tej pociechy,
żeby te księgi zbłądziły pod strzechy”
Jak wynika z powyższych argumentów Adam Mickiewicz zasłużył sobie na miano wieszcza narodowego, ponieważ wszystko, co powiedział spełniło się, mamy wolną demokratyczną Polskę, wszyscy mamy możliwość kształcenia się, a egzemplarze „Pana Tadeusza” stoją na półkach w każdym domu.


Jestem w pełni przekonana, że „ Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza jest epopeją narodową.

Dowodem tego są poniższe argumenty.
Jest obszernym utworem epickim, pisanym wierszem, trzynastozgłoskowcem, wersy związane są rymami. Jest utworem wielowątkowym akcja skomponowana jest z trzech wątków: historyczny, czyli dzieje Jacka, Soplicy – ks. Robaka, romansowy miłość Tadeusza do Telimeny i do Zosi, wątku sporu, czyli bitwa o zamek rodzin Sopliców z Horeszkami, oraz wątek humorystyczny kłótnia Kłusego i Sokoła.
Wydarzenia w książce przedstawione są na ważnym przełomowym momęcie dziejowym, jakim jest przemarsz wojsk Napoleońskich w roku 1812. Następnym argumentem jest występowanie bohaterów zbiorowych, którzy są warstwą społeczną w tym przypadku jest to szlachta litewska.
Jednak także występują bohaterowie jednostkowi tacy jak:
Jacek Soplica, Tadeusz, Zosia, Telimena, Gerwazy, Hrabia. Utwór jest bardzo specyficznie z komponowany zaczyna się inwokacją a kończy się epilogiem. Całe tło wydarzeń tworzy epizod, który wprowadza nas w bieg wydarzeń. W „Panu Tadeuszu” występuje narrator wszechwiedzący, czyli zna przeszłoś, teraźniejszość i przyszłość. Nastrój jest bardzo podniosły i uroczysty. Jak wynika z powyższych argumentów „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza jest epopeją narodową.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury