profil

Dzieci Gorszego Boga- Esej

poleca 85% 202 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Dzieci gorszego Boga

Trisomia 21 pary chromosomów. Dodatkowy, niewidoczny gołym okiem kawałek materiału genetycznego w każdej komórce organizmu. Mały szczegół, pozornie nic nie znaczący drobiazg, a jakie ogromne konsekwencje niesie za sobą to niedopatrzenie Stwórcy. Zespół Downa, mongolizm, to jedna z wielu różnorodnych chorób genetycznych dotykających człowieka. Na ludzi dotkniętych takimi wadami zwykło się mówić Dzieci Gorszego Boga. Czy osoby te, są od nas w rzeczywistości gorsze? Czy inny zawsze oznacza gorszy?
Bóg stwarza człowieka na swój obraz i podobieństwo. Bóg chrześcijański, Bóg Żydów, Bóg Muzłumanów- każdy z nich jest idealny. Człowiek będący poniekąd dziełem Stwórcy także wydaję się być bez zarzutu. Organizm to jeden wielki cud natury. Miliony związków chemicznych łączących się w komórki, tkanki i narządy. Dopracowanie każdego szczegółu, wszystko pracujące jak w najlepszym, mechanicznym zegarku. Taki jest człowiek, niemal doskonały. Jeśli jednak popatrzymy głębiej, łatwy do zauważenia staje się fakt, że nie wszyscy jesteśmy tacy sami. Od nas, ludzi pracujących jak perfekcyjne maszyny, odcinają się oni- niedoskonali, ułomni, ludzie upośledzeni. Często wydają się nam odrażający, wstrętni, niegodni uwagi i miłości, ale czy oni również nie posiadają prawa do tych najważniejszych dla każdego z nas uczuć?
O świecie dziewczynki dotkniętej ciężką postacią choroby Downa opowiada powieść Doroty Terakowskiej ,,Poczwarka". Ukazuje ona problem braku akceptacji osób ułomnych. Otwiera nas ona również na świat dziewczynki, która pomimo ułomności posiada niezwykłą duszę. Jej uczucia są o stokroć silniejsze od uczuć ,,zdrowego'' człowieka, a wszystkie chwile przeżywa o wiele intensywniej. Wszystko to są tylko domysły, ale czy nie warto się zastanowić nad tym, czy ludzie ci nie są bardziej od nas wartościowi?
Jedno wiem na pewno. Ludzie ci są większą tajemnicą od nas, i nigdy tej tajemnicy nie poznamy. Pytania moje pozostaną bez odpowiedzi i nadal będą nurtować każdego człowieka, który zamiast osądzać postara się zrozumieć. Zamiast odrzucać postara się kochać .

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Więcej informacji