profil

Gospodarka a ukształtowanie Japonii

poleca 88% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Japonia należy do grona krajów wyspiarskich we wschodniej części Kontynentu Azjatyckiego. Leży ona na łańcuchu wysp pomiędzy Pacyfikiem a Morzem Japońskim, na wschód od Korei. Do Japonii należą takie wyspy jak Honsiu, Hokkaido, Kiusiu i Sikoku oraz ok. 3000 mniejszych wysepek. Cały obszar Japonii to ok. 378 km2, dla porównania powierzchnia Polski to ok. 313km2. Na terenie Japonii mieszka ok. 126.5 mln. mieszkańców. Stolicą tego wschodniego giganta gospodarczego jest Tokio z 8 010 tys. mieszkańców. Średnia zaludnienia na tak małym obszarze jest wręcz niewiarygodna i wynosi 335 osób/km2. W Japonii panuje monarchia konstytucyjna. Cesarz sprawuje najwyższy urząd w państwie. Japonia jest podzielona na 47 tzw. prefektur np.: Aichi, Akita, Aomori. Najwyższym szczytem jest, położony w środkowej części wyspy Honsiu, wulkan Fudżi. Ogółem na wyspach japońskich znajduje się 196 wulkanów, z których 30 jest aktywnych.

Japonia w 65% to kraj górzysty, tylko niespełna 113km2 terenów jest wmiare równych. Ale kraj ten jest bardzo pręznie rozwijającym się potęgą. Gospodarka Japonii oraz przyrost naturalny są tak duże, że nie stać ich jest na marnotrawienie terenu. Państwo to ten ma jeden z najwyższych współczynników zaludnienia na km2 na świecie. To aż zadziwiające, że mając tak niewiele gruntów zdatnych do zabudowy jest w stanie równać się z gospodarką całej Europy, a nawet z tak wielką potęgą gospodarczą jak USA. Np.:
1.)japoński przemysł przetwórczy zalicza się do najnowocześniejszych i najbardziej wydajnych na świecie
2.)japoński przemysł hutnictwa stali, produkuje 98 132 mln t stali surowej, co jest fenomenem na skalę światową
3.)japoński przemysł okrętowy od wielu lat zajmuje pierwszą pozycję na świecie
4.)japoński przemysł samochodowy, który wyprodukował 9374 tys. samochodów osobowych oraz 3106 samochodów ciężarowych i autobusów w 1992r., zajmował zdecydowanie pierwsze miejsce w świecie.
Do największych partnerów handlowych kraju należą: Stany Zjednoczone, Chiny, Tajwan, Indonezja, Hongkong, Korea Południowa, Niemcy. Obroty z zagranicą w 1992 wynosiły: import - 306 mld USD, eksport - 413 mld USD.

Jeszcze jednym dowodem na potęgę gospodarczą Japonii jest fakt, iż w 1993 wśród 25 największych przedsiębiorstw przemysłowych świata 6 pochodziło z Japonii. Były to koncerny Toyota, Nissan, Honda (samochodowe), Hitachi, Matsushita, Toshiba (elektryczne). Ich łączne obroty w 1993 wyniosły 365 mld USD. A przecież nie można zapomnieć o tym, iż Japonia leży na zetknięciu płyt kontynentalnych, przez co teren ten jest narażony na silne wstrząsy tektoniczne. Dwa największe to:
1.)wstrząs w styczniu 1995 roku w Kobe (siła 7 stopni Richtera). Ponad 6000 osób zginęło, większość z nich na skutek spalenia w drewnianych domach.
2.)wstrząs w 1923 roku w Tokio, podczas którego zginęło 140 tysięcy osób. W Tokio tak silne trzęsienia ziemi powtarzają się, co 70 lat.
Po obu tych wstrząsach całe miasta zostały prawie doszczętnie zniszczone, a mimo to Japonia podniosła się z ruin. Te przykłady pokazują, że ten kraj to nie kolos na glinianych nogach.



Na uznanie zasługuje również Rolnictwo. Co zaskakujące gospodarka rolna kraju stoi na bardzo wysokim poziomie. Pomimo ograniczonego związanych z brakiem ziem uprawnych, kraj w 75% jest samowystarczalny żywnościowo. Korzystny klimat pozwala na uzyskanie dwóch zbiorów w ciągu roku. Do najważniejszych roślin uprawnych należy ryż, pszenica, jęczmień oraz owoce, jarzyny i ziemniaki. Gospodarka hodowlana, ograniczona niewielkimi obszarami łąk i pastwisk, ma zdecydowanie drugorzędne znaczenie.

Japonia przoduje w dziedzinie produkcji obrabiarek i robotów przemysłowych. Szczególną renomą cieszy się przemysł elektroniczny, optyczny i mechaniki precyzyjnej. Ponad połowa komputerów produkowanych na świecie pochodzi z Japonii. Zasłużone uznanie, ze względu na swą wysoką jakość, zdobyły japońskie aparaty fotograficzne, zegarki, lornetki, maszyny do szycia. W Japonii produkuje się szereg urządzeń przemysłowych powszechnego użytku, m.in.: telewizory, radia, pralki, lodówki. Niezwykle dobrze rozwinęły się zakłady branży chemicznej, głównie przemysł petrochemiczny i produkcja nawozów sztucznych. Waga przemysłu włókienniczego w gospodarce narodowej kraju w ciągu ostatnich dziesięcioleci relatywnie zmalała, choć Japonia pozostaje nadal znaczącym eksporterem wyrobów włókienniczych.

Przychód krajowy brutto wynosi bagatela 2,903 biliony USD, wzrost PKB oceniany jest na 2,6%, PKB na 1 mieszkańca wynosi 23 100 USD, inflacja 0,9%,a zatrudnienie w Japonii podzielone jest następująco: handel i usługi 50%, przemysł, górnictwo i budownictwo 33%, łączność 7%, rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo 6%, administracja 3%. Te suche fakty wskazują, że gdyby nie ograniczenia związane z położeniem Japonii, gospodarka tego małego kraju znacznie przewyższyłaby dochody największego potentata na tym rynku, czyli USA. Podsumowując Japonia to druga z największych potęg gospodarczych świata, i nawet matka natura nie była w stanie zatrzymać postępu, który doprowadził do takiego a nie innego stanu ten mały kraj.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty