profil

Franciszek Karpiński "Laura i Filon" - miłość w ujęciu nurtu sentymentalnego.

poleca 85% 220 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Franciszek Karpiński „Laura i Filon” - miłość w ujęciu nurtu sentymentalnego. Czyli jak wyglądała miłość Laury i Filona, głównych bohaterów jednej z sielanek. Poświęcę najpierw na charakterystykę sytuacji lirycznej, czyli tego wszystkiego, co towarzyszy dwójce bohaterów spotykających się pod jaworem. Już to mówi nam bardzo wyraźnie, że mamy do czynienia z utworem sentymentalnym. Kochankowie na miejsce spotkania wybierają las a dokładniej pewne drzewo. Towarzyszy im późna pora, może to być bardzo późny wieczór lub wczesna noc. Wykorzystanie natury w akcji utworu jest cechą charakterystyczną dla poezji sentymentalnej, podobnie jak wykorzystany tutaj gatunek literacki.
Jest to, bowiem sielanka, w swej niemalże klasycznej postaci - oparta na wierszowanym dialogu bohaterów, o wyraźnie zarysowanym wątku dramatycznym. Którym będzie niewątpliwie chwila zwątpienia Laury, nawiązanie do twórczości ludowej, tutaj głównie poprzez postać Laury i Filona, oraz nawiązania do kultury antyku oraz renesansu.
Laura mówi o tym, że jest bardzo zakochaną w Filonie i gotowa poświęcić się dla niego niemal bezgranicznie. Z wypowiedzi Laury dowiadujemy się, że czuje się w pewien sposób zagrożona. Gdy poznajemy Filiona przyrzeka wybrance swego serca miłość po wszystkie czasy. Miłość typowo sentymentalną - pełną tajemniczych wzruszeń na łonie natury, westchnień zakochanych w sobie niezwykle młodych ludzi oraz mającą bardzo pozytywne plany na przyszłość. Dodatkowo wprowadzenie pewnej dramatyzacji, ukształtowanie sielanki we wzajemne repliki bohaterów oraz niezwykle charakterystyczne odwołanie do poetyki miłosnej pieśni ludowej. Kim są postacie Laury i Filona, są oni pasterzami zakochanymi w sobie. Filon jego imię pochodzi od języka greckiego philein - lubić, kochać, zaś Laura, to imię niewątpliwie zaczerpnięte od F. Petrarki i jego Sonetów do Laury.
Czy utwór realizuje założenia sentymentalizmu. Najpierw przypomnijmy sobie założenia Sentymentalizmu. Sentymentalizm, którym miłość odgrywała niezwykle ważną rolę z zupełnie innych względów. Wartości emocjonalnego wzruszenia, czy poszukiwaniem spokoju sielskiej przyrody polskiej, jednak najważniejsze wydaje się być czucie czy też odczuwanie otaczającego świata połączone z niezwykle wnikliwą obserwacją. Miłość, jednak stanowi ośrodek, wokół którego wiąże się akcja powieści, sielanki czy komedii. Podsumowując utwór spełnia założenia sentymentalizmu.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury