profil

Uran,Saturn,Jowisz-planety olbrzymy

poleca 85% 406 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Jowisz uran saturn

Piątą planetą Układu Słonecznego jest Jowisz-jest prawdziwym olbrzymem,ze średnicą siedemnastokrotnie większą od średnicy Ziemi.Jego masa jest dwa i pół razy większa niż masa wszystkich pozostałych planet razem wziętych.Niewiele mniejszy od Jowisza jest Saturn,a jego charakterystyczną cechą jest system wspaniałych pierścieni otaczających planetę,możliwych do zaobserwowania z Ziemi przez teleskop.Uran jest znacznie mniejszy,ale i tak jego średnica czterokrotnie przewyża ziemską.
Planety olbrzymy różnią się znacznie od planet tzw.grupy ziemskiej (Ziemia,Merkury,Wenus,Mars). Planety olbrzymy zwane również planetami jowiszowymi to ciała niebieskie o bardzo dużych masach i rozmiarach ,ale małych gęstościach.Zbudowane są w przeważającej części z gazów,głównie wodoru i helu.W przeciwieństwie do nich,planety grupy ziemskiej posiadają małe masy i niewielkie rozmiary,ale za to dużą gęstość.
Odkrycie planet
Jowisz i Saturn znane były już starożytnym astronomom.Świecą bardzo jasno na nocnym niebie i można je zobaczyć gołym okiem.Uran jest tak odległy od Ziemi,że można je zobaczyć tylko za pomocą teleskopu,dlatego zostały odkryte stosunkowo późno-Uran w 1781 roku przez Williama Herschela.Dzięki misji Voyagera 2 odkryto pierścienie wokół Jowisza,Urana.
Jowisz leży 778 mln kilometrów od słońca i potrzebuje prawie dwunastu lat na okrążenie gwiazdy.Przez teleskop widać na powierzchni Jowisza jasne i ciemne pasy.Jasne odpowiadają najprawdopodobniej obszarom wznoszenia się gazów,ciemne zaś-obszarom ich opadania.Składają się one z wielkiej ilości ciemnych i jasnych plam różnego kształtu,które uważa się za obłoki,przypominające ziemskie chmury.Chmury przyciągane są w ciemne miejsca w wyniku gwałtownej rotacji planety.Prędkość kątowa Jowisza jest bowiem największą spośród wszystkich planet układu.Z bliska Jowisz zachwyca wspaniałym czerwonopomarańczowym kolorem.
W atmosferze widoczne są wielkie zawirowania,z których największe to sławna ,,Czerwona Plama" o szerokości 13 i długości 32 tys. km.Współcześni uczeni przyjmują,że tajemnicza plama jest ogromnym stacjonarnym wirem atmosferycznym.
Jowisz stanowi centrum swojego własnego ,,układu planetarnego".Dotychczas doliczono się siedemnastu księżyców,z których cztery największe widoczne są z ziemi przez teleskop amatorski.

Uran to trzecia pod względem wielkości planeta,o średnicy 51800 km.Leży dwa razy dalej od słońca niż Saturn,a jeden obieg wokół słońca trwa 84 lata.Niezwykłą cechą Urana jest znaczny,bo wznoszący aż 82 stopnie,kąt nachylenia równika do płaszczyzny orbity.Niebieskozielona barwa planety związana jest z obecnością metanu w wodoro-helowej atmosferze.Woyager 2 odkrył ponadto 10 pierścieni otaczających planetę w płaszczyźnie równika i 10 nowych księżyców.

Saturn jest drugą pod względem wielkości planetą Układu Słonecznego,o średnicy równikowej 120 tys. km i biegunowej 108 tys.km.Saturn znajduje się dwa razy dalej od Słońca niż Jowisz i potrzebuje 30 lat,aby obiec centrum układu.Jest wielką gazową kulą,tak lekką,że jako jedyna planeta,mógłby unosić się na wodzie.Na jego powierzchni widać owalne plamy.Zewnętrzna średnica słynnych pierścieni Saturna wynosi 274000 km,ale ich grubość ocenia się tylko na kilkadziesiąt metrów.Saturn posiada co najmniej 23 księżyce.Największym z nich jest tytan(średnica 5120 km), wyjątkowym w Układzie Słonecznym ze względu na obecność grubej warstwy nieprzezroczystej atmosfery,zbudowanej z azotu,argonu i metanu.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 3 minuty