profil

Życie codzienne w Egipcie

poleca 85% 494 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Życie codzienne w Egipcie
Nie ma jednej metody badania życia codziennego Egipcjan. Głownym nurtem tych informacji są reliefy i malowidła grobowe. Chociaz tylko wyższe warstwy społeczne były chowane w okazałych i malowanych grobowcach to jednak zdarzają się scenki o drugorzędnym znaczeniu np. o uprawianiu pola. Drugim ważnym nurtem tyc informacji są teksty literackie i dokumenty administracyjne które zwierają informacje np. o wysokości podatku w zbożu dla jakiegoś rolinika co świadczy że zajmował się rolnictwem.
Gospodarstwa wiejskie i winnice
Ziemię pod zasiew orano pługiem lub motyką. Później rozrzucano ziarno w wydrążone otwory a na końcu ziemię wgniatało bydło, owce lub kozy. Pracę umilał żniwiażom fletnista. Gdy kłosy już dojrzały ścinano i zbierona je w specjalnych koszach na miejsce młócki gdzie zwierzęta wygniacały z kłosów ziarno . później je przesiewano a gotowe ziarno zbierano i składowano w spichlerzach. Egipcjanie wytwarzali równierz wino po wychodowaniu i zebraniu winogron uzskiwano z nich moszcz w specjalnych kadziach gdzie owoce gnietli mężczyźni chodząć po nich często rytmicznie przy równych uderzeniach w pałeczki. Następnie moszcz odciskano poprzez skręcanie worka a później przechowywanao w glinianych dzbanach które podpisywano nazwą winnicy imieniem producenta i rokiem produkcjii.
Hodowla zwierząt. Pasterze
Bardzo często zdarzają się sceny zwiazane z hodowlą zwierząt gdziegłownie przedstawione są zwierzęta a pasterze pojawiają się w scenach wypasu bydła przygotowania posiłków i jedzenia, obdzierania ze skóry kozy zawieszonej na drzewie i w czasie wyplatania mat co było ich ulubionym zajęciem. Z hodowli bydła wynikał duży prestiż gdyż była wielka liczba tytułów urzędniczych z tym związanych.
Myślistwo i ryboustwo
W gospodarce Egiptu rola polowań na zwierzęta pustynne była ograniczona i szybko stała się sportem dla bogatych. Częściej spotykane były sceny ludzi którzy w zaroślach łowili ryby, polowali na dzikie ptactwo, ścinali papirus lub przygotowywali trawy z papirusu. Ryby łowiono za pomocą włóka, sieci, specjalnych koszy lub ręcznych siatek oraz innymi metodami. Polowanie przy pomocy włóczni prawdopodobnie uważano za przyjemność. Polowanie na hipopotamy było koniecznością gdyż były one zagrożeniem dla ludzi oraz niszczyły pola uprawne.

Rzemiosło
Rzemieślnikami w egipcie byli:
rytownicy; reźbiarze (rzeźbiarz był rzemieślnikiem i artystą); stolarze; grbarze; garncarze; wytwórcy naczyń kamiennych; powroźnicy; jubilerzy;ceglarze; piekarze i browarnicy. Rzemieślnicy byli równierz odpowiedzialni za dostarczanie zmarłemu ofiar mięsnych
Życie w domu
Kulturę i rozrywkę w domu stanowiła muzyka. Spośród instrumentów używano głównie instrumentów dętych takich jak flet, podwójny obój i trąbka; ale również instrumentów strunowych głównie różnego typu harf.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata