profil

Adolf Hitler biografia.

poleca 82% 355 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Adolf Hitler - faszystowski wódz (fuhrer), demagog i antysemita urodził się 23 kwietnia 1889 w Branau w Austrii. Stał się on najpotężniejszym człowiekiem w Europie od czasów Napoleona. Z pochodzenia Austriak po nieudanej próbie podjęcia studiów artystycznych (po których próbował popełnić samobójstwo) przeniósł się w 1913 roku do Monachium i we wrześniu 1919 roku wstąpił do niemieckiej partii robotniczej, którą później przekształcił w militarną partię nazistowską (NSDAP).
Hitler 11 listopada 1923 roku został aresztowany za zorganizowanie puczu manachijskiego. W 1924 został skazany na 5 lat więzienia (odsiedział tylko 8 miesięcy). W więzieniu napisał "Mein kampf" ("Moja walka")- książkę, w której udowadniał wyższość rasy niemieckiej, obwiniał Żydów o bolszewizm i opowiadał się za dyktaturą w Niemczech.
Okres kanclerskich rządów Hitlera zaczął się 30 stycznia 1933 roku po zdobyciu przez nazistów 1/3 głosów.
Rok później po śmierci Paula von Hindenburga został prezydentem, jednocześnie zachowując urząd kanclerza.
1 września 1939 roku napaścią na Polskę rozpoczął II wojnę światową. Prowadził wojnę, króej okrucieństwa nie miały precedensu - obozy śmierci, mordowanie narodów, egzekucje uliczne, zabijanie bezbronnych były na porządku dziennym. Po dwóch latach działań wojennych władał już prawie całą Europą i kawałkiem Afryki. Podejmując kampanię przeciw Rosji nie wziął pod uwagę warunków w jakich przyszło walczyć jego armii i przegrał. 30 kwietnia 1945 roku popełnił samobójstwo w swoim bunkrze, kiedy wojska radzieckie zajęły Berlin.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta