profil

Interpretacja wiersza Rozterka Kasandry

poleca 85% 132 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Według mnie „Rozterka Kasandry” jest swoistego rodzaju przemyśleniem, refleksją podmiotu lirycznego, skierowaną i stworzoną z myślą o współczesnych ludziach. Oni to przypisali już wszystkiemu odpowiednie emocje, zaszufladkowali ludzi i wydarzenia i poukładali wszystko na swój, najlepszy według nich sposób. Stali się przez to bardzo podobni do bohaterów mitów antycznych, grzeszących hybrys, pychą, niepotrafiących obiektywnie oceniać. Przyjmują postawę Edypa, który nie chce ustąpić w wąwozie, wydają wyrok na Kreona, zostawiają wojsko przez sprzeczkę jak Achilles. Zaślepieni swoją wielkością, władzą, nienawiścią, współcześni ludzie nie widzą cierpienia, nie dostrzegają prawdy, którą przysłaniają swoim ego. Mimo, że utwór ten powstał ponad 20 lat temu nie stracił nic ze swojej aktualności, gdyż postać Kasandry, symbol wizjonerstwa i mądrości towarzyszy historii ludzkości.

Największą, zbyt późno docenioną postacią starożytności jest Sokrates. Najwybitniejszy mędrzec antyku został skazany na śmierć, za poglądy, jakie głosił. Cóż z tego, że Ateńczycy opamiętawszy się, wygnali jego oskarżycieli i wystawili mu pomnik.

Polska historia także zna takie postacie. Nikt nie docenił kazań Piotra Skargi, które ganiły wady życia politycznego Polski. Dopiero w okresie porozbiorowym ujrzano w tym wielkim polityku proroka. Nikt też nie poparł Rejtana na sejmie warszawskim, kiedy nie chciał dopuścić do rozbioru, wiedząc, jaką niesie klęskę dla kraju.

Również Stańczyk, zawsze zamyślony bohater obrazu „Hołd Pruski”, Jana Matejki, wiedział ile problemów czeka Polskę w związku z obecnością i działalnością Krzyżaków. Dlaczego nikt ich nie słuchał, dlaczego nie stosowano się do ich rad? Być może odpowiedz tkwi w ludzkiej naturze, w naszym często bezkrytycznym podejściu do samego siebie, w tym, że nie potrafimy słuchać. Nie umiemy również korzystać z doświadczeń. Wydaje się nam, że to my wiemy najlepiej i nie dopuszczamy do siebie innego toku rozumowania. Według mnie, to właśnie jest niejednokrotnie przyczyną ludzkich klęsk.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta