profil

Marta Fox

poleca 85% 115 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Marta Fox (ur. 1 stycznia 1952 w Siemianowicach Śląskich) – polska poetka, powieściopisarka i eseistka.

Działalność zawodowa i kulturalna.

Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w 1974, w 1982 dodatkowo Studium Podyplomowe również z filologii polskiej przy tej samej uczelni. W latach 1974-1995 pracowała jako nauczycielka języka polskiego i bibliotekarka w V Liceum Ogólnokształcącym im. Broniewskiego w Katowicach.

Od 1983 zajmuje się także działalnością dziennikarską, redagując m.in. warszawską "Młodą Sztukę" (1987-1989). W latach 1993-1994 była zastępcą redaktora naczelnego "Górnośląskiego Diariusza Kulturalnego". W latach 1995-1999 pełniła funkcję specjalistki d/s. programu artystycznego w Miejskiej Galerii Sztuki "Extravagance" w Sosnowcu. Organizowała i prowadziła tam liczne spotkania z artystami, pisała reportaże o ich życiu, wstępy do katalogów wystaw Galerii, a także organizowała konkurs poetycki "Inspiracje". W latach 1996-1997 redagowała dział poezji w kwartalniku humanistycznym "Wyrazy". Publikuje teksty na łamach m.in. "Gońca Teatralnego", "Teatru", "Opcji", "Poezji", "Autografu" (Gdańsk), "Magazynu Literackiego", "Wiadomości Kulturalnych" i "Twojego Stylu".

Jest autorką opracowań kulturalnych, poświęconych m.in. konkursom literackim – Ogólnopolskiemu Konkursowi "Inspiracje" w Sosnowcu i Turniejowi Jednego Wiersza w Katowicach. Była także kierownikiem literackim Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Należy do Towarzystwa Kultury Teatralnej (w latach 1994-1998 prezes Oddziału Wojewódzkiego w Katowicach), Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Za twórczość literacką została uhonorowana arystokratycznym tytułem baronowej przez Leszka Wierzchowskiego.

Twórczość.

Marta Fox zadebiutowała w 1989 opublikowanym w piśmie "TAK i NIE" opowiadaniem Gra, za które otrzymała Grand Prix w Konkursie Literatury Miłosnej w Lubinie. Jej wiersze tłumaczono na niemiecki, angielski i hiszpański. Na III Górnośląskim Festiwalu Kameralistyki prezentowała spektakl poetycki Zapłakać czerwonym deszczem, do muzyki Bogdana Mizerskiego.

Na zaproszenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uczestniczyła we frankfurckich Targach Książki w 2000 oraz w programie "Polen erlesen" w północnej Nadrenii-Westfalii.

Tematem twórczości prozatorskiej Marty Fox są problemy dzieci i młodzieży, związane głównie z dojrzewaniem emocjonalnym. Autorka odmalowuje postacie bohaterów i środowisk w jakim się obracają (między innymi rodzinnym i szkolnym) z dużym znawstwem współczesnych realiów. Dotyczy to zwłaszcza języka, ale także zwyczajów, np. używania komputera (elektroniczny dziennik czy korespondencja przez pocztę elektroniczną). W książkach Marty Fox wyraźnie naszkicowana jest tematyka erotyki i seksu, traktowanych jako istotna część ludzkiego doświadczenia. Jej twórczość poetycka to w dużej części erotyki.

W książce "Coraz mniej milczenia", napisanej na podstawie autentycznych relacji, zajmuje się zaburzonymi związkami między dorosłymi opiekunami i ich dziećmi bądź wychowankami, oraz wpływem takiej więzi na dojrzałe życie tych ostatnich (podobne wątki można znaleźć także we wcześniejszych książkach, np. "Magda.doc"). "Coraz mniej milczenia" ma nietypową formę literacką – składa się głównie z fabularyzowanych wspomnień oraz rozmów przeprowadzonych z ich bohaterami.

"Magda.doc" znajduje się na liście nadobowiązkowych lektur szkolnych, a w podręcznikach do języka polskiego (kl. IV i VI) przytaczane są cytaty z serii o Agatonie.

Życie prywatne

Matka Magdaleny i Agaty. Agata jest żoną wokalisty zespołu Feel, Piotra Kupichy. Magdalena Fręś (1974) jest psychologiem, autorką artykułów i powieści.

Biografia.


* Kapelusz zawsze zdejmuję ostatni (proza i poezja, 1992)
* Batoniki Always miękkie jak deszczówka (powieść, 1994)
* Agaton-Gagaton: jak pięknie być sobą (powieść, 1994)
* Chcę być chłopcem jak mój ojciec (poezje, 1994)
* Wielkie ciężarówki wyjeżdżają z morza (powieść, 1996)
* Magda.doc (powieść, 1996)
* Paulina.doc (powieść, 1997)
* Zdarzyć się mogło. Zdarzyć się musiało. Z Wisławą Szymborską spotkanie w wierszu (1996)
* Dotknij mnie tak dawno nie miałem kobiety (poezje, 1998)
* Firma Agaton-Gagaton: wypróbuj bez szorowania (powieść, 1998)
* Ogrodnicy północy, poetów portret potrójny (1998)
* Nie jestem która wszystko zniesie (poezje, 1999)
* cykl minipowieści Pierwsza miłość (1999):
o Romeo zjawi się potem
o Westchnienia jak morskie huragany
o Zanim nadejdzie rozstanie
o Po nitkach babiego lata
o Do rana daleko
o Więc nie wiń mnie za to
* Listy spod kapelusza (felietony, 2002)
* Kochać (poezje, 2001)
* Czerwień raz jeszcze daje czerwień (2001)
* Niebo z widokiem na niebo (2003)
* Coraz mniej milczenia. O dramatach dzieciństwa bez tabu (2004)
* Święta Rito od Rzeczy Niemożliwych (powieść, 2005)
* Paulina w orbicie kotów (2007)
* Kaśka Podrywaczka (2008)
* Karolina XL (2009)
* Kobieta zaklęta w kamień (2009)
* Karolina XL zakochana (2009)
* Iza Anoreczka (2010)

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty