profil

Ramzes XIII czy Herhor, który z nich byłby lepszym władcą? – rozprawka.

poleca 91% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Już od kilkunastu tysięcy lat wśród społeczności istniało pojęcie takie jak władza. Każdy chciał posiadać władzę, więc toczyły się o nią walki. W mojej pracy chcę przedstawić starcie Ramzesa XIII i kapłana Herhora. Osobiście uważam, że Herhor byłby lepszym władcą.
Pierwszym argumentem na poparcie mojej tezy jest fakt, że Herhor posiada większe doświadczenie życiowe od Ramzesa XIII. Przykładem może być sytuacja, która miała miejsce w czasie przemarszu pod Pi-Bast. Kapłan nakazał zawrócić wojsko ze względu na dwa skarabeusze, które w egipskiej wierze były święte, gdyż nie chciał zlekceważyć religii utrzymującej lud w posłuszeństwu.
Drugim argumentem jest wykształcenie Herhora. Wiedział, że w czasie zaplanowanej napaści ludu na świątynię Ptah, nastąpi zaćmienie Słońca. Przewidział, z którym momencie i ile będzie ono trwało. Gdy zaczęto szturm kapłan powiedział ludowi, ze spotka ich za to kara boska. Wtem Księżyc zasłonił Słońce i nad Egiptem zapadła ciemność. Kiedy lud zaczął panikować, Herhor oświadczył, że postara się przebłagać bogów o odpuszczenie kary. Wtedy wraz z modlitwą Herhora, Słońce znów ukazało się na niebie.
Następnym argumentem potwierdzającym moją tezę jest fakt, że dla Herhora ważniejsze jest dobro ogółu aniżeli jednostki. Przykładem jest sytuacja, w której kapłan kazał zasypać kanał wykopany przez starca, aby wojsko mogło szybciej przedostać się na drugi brzeg. Mimo bałagań chłopa Herhor stanowczo rozkazał zasypać kanał.
Kolejny argument mówi, że Kapłan nie okazuje żadnej słabości. Większość wolnego czasu spędza na modlitwie i czczeniu bogów. Nie interesowały go zabawy, ani kobiety, w przeciwieństwie do faraona.
Rządy w państwie powinna sprawować osoba, która potrafi podejmować szybkie, ale właściwe decyzje. Faraon nie powinien okazywać żadnych słabości oraz kierować się rozumem, a nie sercem. Powinien być odpowiedzialny sprawiedliwy, potrafiący poprowadzić wojsko. Uważam, że właśnie te cechy ma Herhor. Kapłan byłby lepszym, rozważniejszym władcą Egiptu od niedoświadczonego Ramzesa XII.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta