profil

Nauka języków obcych to moda czy konieczność.

poleca 86% 106 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać o tym, że w dzisiejszym świecie znajomość języków obcych i innych kultur jest kluczem do drzwi. Zarówno w życiu prywatnym, jak i w późniejszej karierze zawodowej wiedza ta może okazać się jednym z największych atutów, dlatego też uważam, że nauka języków obcych to dziś konieczność. Wśród młodzieży coraz bardziej popularne są wyjazdy zagraniczne, w czasie których młodzi ludzie poznajom praktyczny język, ale także poszerzają swoje horyzonty na różne inne tematy, (np. kultura, obyczaje kraju, w którym zamierzają się uczyć) konwersując z ludźmi z całego świata. Zgadzam się jednak też z tym twierdzeniem, że chęć władania „innymi” językami niż ojczysty to także moda i pragnienie bycia na topie. Tak więc stawiam tezę, że nauka języków obcych to dążenie do opanowania niezbędenej umiejętności, ale jest to także moda.
Przede wszystkim uważam, że brak tej umiejętności ogranicza nam zdobycie dobrze opłacalnej pracy, a w niektórych przypadkach od razu dyskwalifikuje, ponieważ każda szanująca się firma do pracy na wysokieh stanowiskach zatrudni tylko i wyłącznie ludzi z dobrą znajomością języka obcego - osoby bez tej umiejętności stracą szanse. Mówi się, że nawet osoby wykonywujące prace fizyczną jak np. sprzątaczka hotelowa, będzie miała trudności w utrzymaniu takiej pracy, gdy nie będzie potrafiła porozumieć się choćby w błahej sprawie, dotyczącej czystości w pokoju hotelowym. Jednym z głównych powodów tego stanu rzeczy jest wejście Polski do UE. Przynależność naszego kraju do Unii wiąże się z zacieśnieniem związków z państwami Europy na poziomie indywidualnym, lokalnym i regionalnym, a także to, co jest tu bardzo istotne dla naszego kraju - napłynie wiele nowych inwestycji zapewniających miejsca pracy oraz będzie większa możliwość podjęcia się pracy w państwie członkowskim. Jednakże bez języka nie mamy szans strać się o zatrudnienie.
Z pewnością gdy Polska będzie już należała do UE, język będzie nam nie tylko potrzebny w pracy, ale także w „życiu codziennym”, gdyż wiąże się to z napływem obcokrajowców. Umiejętność porozumienia się będzie niezbędna , gdyż program Unii Europejskiej znajdzie zastosowanie chociażby w przepływie towarów, usług, szybszego dostępu do nowoczesnych technologii itp.
Warto zaznaczyć, że w najbliższej przyszłości język okaże się przydatny chociażby w swobodnym poruszaniu się za granicą podczas podróży z rodziną. O ile mała umiejętność władania chociaż by jednym językiem obcym uprzyjemni i rozwiąże małe problemy podczas wypoczynku, o tyle nieznajomość języka obcego może utrudnić lub nawet uniemożliwić podróże.
Ponadto należy zauważyć, że umiejętność porozumiewania się, nie jest wykorzystywana tylko i wyłącznie dla celów materialnych, ale również dla własnej satysfakcji i przyjemności. Jest to niewątpliwie powód do dumy przed kolegami, gdy konwersacja z osobą z innego kraju nie będzie wymagała „tłumacza”.
Nauka języka obcego w Polsce jest dziś nie tylko modna, ale dla niektórych stała się wręcz obsesją. Młodzież masowo chce się kształcić, nie tylko by w przyszłości, gdy osiągną wiek dojrzały mieć dobrą prace, ale także, by ciekawie minęło im dzieciństwo - w poznawaniu różnych zakątków - nie tylko w Polsce, lecz właśnie i za granicą (o ile fundusze na to pozwalają). A do tego niezbędny jest język. Dlatego też, by pomóc dzieciom w spełnieniu ich marzeń i w kształtowaniu, do szkół wprowadzono naukę języków. Kiedyś budziło to być może sprzeciw uczniów, dzisiaj jednak uczniowie lekcje języków stawiają na równi z nauka innych przedmiotów (jeśli nie wyżej).
O tym, że nauka języka jest modna świadczy np. masowe powstawanie kółek z języka obcego, jako zajęć nadobowiązkowych. Nauka języków rozszerzyła się nie tylko przez wprowadzenie języków do szkół, szkółek prowadzonych poza lekcjami obowiązkowymi, ale także zajęcia prowadzą prywatni korepetytorzy, którzy induwidulanie nauczają ludzi w ich własnych domach. Warto też wiedzieć , że obecnie wymyślane są coraz to nowe, szybsze sposoby nauczania tak, by w jak najkrótszym czasie osiągnąć zamierzony efekt. Jednym z nich (i jak mi się wydaje najbardziej popularnym i skutecznym), jest wyjazd za granicę, do kraju, gdzie można osłuchać się języka i wykorzystać wiadomości przekazane w szkole. Jest to chyba najbardziej lubiany przez młodzież sposób nauki języka, gdyż gwarantuje przeżycie wspaniałej przygodny, która jednocześnie będzie inwestycją w przyszłość. W grupie sympatycznej młodzieży z całej Europy można nie tylko poprawić znajomość języka, ale poznać codzienne życie mieszkańców w innych krajach. Poza tym można uczestniczyć w wielu interesującyh wycieczkach, uprawiać różne dyscypliny sportu, spędzać miło czas w gronie przyjaciół z innych krajów.
W Polsce cały czas wzrasta zapotrzebowanie na naukę języka, a świadczą o tym powstawające wciąż nowe szkoły wyższe o kierunkach lingwistycznych, w których kształcą się przyszli nauczyciele różnych języków.
Warto zaznaczyć, że obsesja na punkcie nauki języków obcych, odniosła się aż do rozwiązań w nowoczesnej technologii np. nauczanie poprzez programy komputerowe. Obecnie na rynku np. znajdują się urządzenia komputerowe specjalnie przeznaczone do tego celu.
Myślę ze zebrałam dostatecznie dużo mocnych argumentów (aż 8), żeby utwierdzić czytelnika w przekonaniu, że nauka języków obcych jest konieczna, by móc zaistnieć w społeczności, i zarazem modna, ze względu na duże zainteresowanie i chęć nauki szczególnie wśród młodzieży. Uważam, że materiał jest na tyle przekonywujący, żeby wszyscy uwierzyli w słuszność mojego zdania.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut

Ciekawostki ze świata