profil

Udowodnij na podstawie poznanych lektur tezę Hemingway'a, że człowieka można zniszczyc, ale nie pokonac.

poleca 85% 159 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Ernest Hemingway Stefan Żeromski Kamienie na szaniec

Szereg przykrych chwil kształtuje naszą osobowośc, ale także sprawdza naszą wolę walki w osiągnięciu sukcesu. Dlatego ważne jest, aby się nie poddawac i wbrew różnym przeciwnościom losu wciąż dążyc do obranego celu.

"Człowiek nie jest stworzony do klęski, można go zniszczyc, ale nie można pokonac" jest to najsłynniejszy cytat z powieści "Stary człowiek i morze" amerykańskiego pisarza Ernesta Hemingway'a. Czemu akurat ten fragment zwraca uwagę wielu czytelników ? Ponieważ przedstawia on siłę ludzkiego umysłu, który pokonuje różne życiowe przeszkody mimo np: starości, choroby, braku zrozumienia i oparcia w innych, tylko po to, aby spełnic marzenie.

Najlepiej tę tezę potwierdzają dwa dzieła: "Niepokonany" i "Stary człowiek i morze" wyżej wymienionego autora. Hemingway przedstawił Manuela Garcia i Santiego jako bohaterów w podeszłym wieku, którzy walczą z własnymi słabościami, takimi jak: starośc i związane z tym dolegliwości oraz odrzucenie przez społeczeństwo. Obie postaci wygrywają pod względem moralnym, gdyż odzyskują szacunek w oczach ludzi i udowodniły sobie, że najważniejszy jest sam upór oraz dążenie do zwycięstwa.

Kolejnym dziełem, którym można uzasadnic tą tezę jest powieśc Stefana Żeromskiego pt.: "Syzyfowe prace" . W tym utworze autor przedstawia grupę młodych ludzi, którzy mimo aktywności rusyfikatorów oraz bierności dorosłego pokolenia, bronią swojej narodowości i kultury. Pozostają wiernymi i przykładnymi Polakami, którzy nie poddają się zaborcom oraz lekceważą próby wynarodowienia, stawiając im opór.

Pozostając w tematyce okupacji i sprzeciwiania się wrogowi należy wspomniec o "Kamieniach na szaniec" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Podobnie jak w "syzyfowych pracach" w tym dziele jest najważniejsze młode pokolenie Polaków, a dokładniej pierwsze wole pokolenie, które jest przyszłością odbudowującego się narodu. Maturzyści biorą udział w małym sabotażu oraz w akcjach dywersyjnych, aby krzepic serca rodaków. Stawiają wieczny opór okupantom, aż w konsekwencji większośc z nich przypłaca to życiem. Najbardziej niezłomną i wyrazistą postacią był Rudy, ponieważ mimo ogromnych cierpień, takich jak przesłuchiwania na gestapo, nie poddał się i wciąż walczył o swój kraj.

Odchodząc od dzieł literackich warto zwrócic uwagę ba temat przedstawiony w filmie "Pan od muzyki" reżyserii Christophera Barritera. Do szkoły dla trudnych dzieci trafia wybitny nauczyciel muzyki. Nikt nie bierze metod nauczania przez mężczyznę na poważnie ani także samej jego postawy, wszyscy spisują go na straty w pierwszych dniach pracy. Natomiast muzyk się nie przejmuje i tkwi uparcie w przekonaniu, że zmieni swoich podopiecznych. Ku zdziwieniu współpracowników Pan od muzyki odnosi sukces - chłopcy poprawili oceny i zachowanie, w szkole powstał chór, a mężczyzna z godnością mógł opuścic miejsce pracy. Ten film jest doskonałym przekładem na potwierdzenie głównej tezy, gdyż bohater się nie poddał i walczył do końca, aby osiągnac zamierzony cel, a po jego osiągnięciu ze skromnością ruszył dalej nauczac muzyki.

W tezie Hemingway'a "Człowiek nie jest stworzony do klęski, można go zniszczyc, ale nie pokonac" znajdziemy wiele prawd życiowych i rad, jak postępowac. Wszystkie przetoczone przeze mnie wyżej przykłady obrazują siłę i odwagę w sięganiu po własny marzenia. Doskonale udowadniają i potwierdzają, że najważniejszy jest sam upór oraz dążenie do zwycięstwa.


W PRACY MOGĄ BYC BŁĘDY, GDYŻ JEST ONA PRZEPISYWANA Z BRUDNOPISU, BO ORYGINAŁU NIE MOGŁAM ZNALEŹC !

Inne lektury, które mogą przydac się do tej rozprawki:
1. Pieśń o rolandzie
2. Krzyżacy, Jurand
3. Mewa
4. Niemcy, Rut
5. Pan Tadeusz, Ks. Robak

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata