profil

Optyka - podstawowe wiadomości

Ostatnia aktualizacja: 2022-02-06
poleca 85% 1206 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. W ośrodkach jednorodnych (np. w próżni) światło porusza się po liniach prostych.

2. Jeżeli światło na swej drodze napotyka ciało nieprzeźroczyste, czyli takie co nie przepuszcza światła, na ekranie lub innym przedmiocie powstaje CIEŃ.

3. Gładki, wypolerowany przedmiot nazywamy lustrem lub zwierciadłem. Zwierciadłem płaskim nazywamy takie zwierciadło, którego powierzchnia jest częścią płaszczyzny.

4. Światło padając na powierzchnię zwierciadła, ulega odbiciu.

5. Jeżeli w punkcie, w którym promień świetlny pada na powierzchnię zwierciadła, wystawimy prostą n prostopadłą do tej powierzchni, to
- kątem padania nazywamy kąt między promieniem padającym a prostą n
- kątem odbicia nazywamy kąt między promieniem odbitym a prostą n

6. Prawo odbicia: światło odbija się od powierzchni ciała zawsze w takim kierunku, że kąt odbicia B równy jest katowi padania A, czyli B=A

7. Przedmioty, które nie są źródłami światła, widzimy dlatego, że padające na nie światło zostaje rozproszone i część promieni świetlnych dociera do naszych oczu.

8. Za pomocą zwierciadła płaskiego otrzymujemy obraz pozorny i symetryczny względem powierzchni zwierciadła.

9. Zjawisko załamania światła polega na zmianie kierunku rozchodzenia się świata przy przejściu z jednego ośrodka przezroczystego do drugiego.

10. Rozróżniamy soczewki wypukłe grubsze w środku, i wklęsłe cieńsze w środku. W powietrzu soczewki wypukłe skupiają, a wklęsłe - rozpraszają światło.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta